Kas rabandus ohustab suurema tõenäosusega lahutatud vanemate lapsi?

Kas rabandus ohustab suurema tõenäosusega lahutatud vanemate lapsi?

Läbilõikeuurimusest, milles osales 13 000 kanadalast, selgus, et lahutatud vanematega inimestel on suurem tõenäosus hilisemas elus rabanduse saamiseks kui neil, kelle vanemate abielu jäi püsima.

Uurimus, mille viis läbi Toronto ülikooli professor Esme Fuller Thompson ning magistrandid Angela Dalton ja Rukshan Mehta, ei tõesta siiski, et vanemate lahutus otseselt rabandust võib põhjustada. Kuid ilmnes huvitav seos: neil, kelle vanemad lahutasid, oli kaks korda suurem tõenäosus rabanduse saamiseks kui samaealistel, kelle vanemad olid kokku jäänud, vahendab Time.

Seos jäi püsima ka pärast seda, kui teadlased välistasid kõik muud mõjutegurid nagu haridustase, sissetulek, rass, sugu, diabeet jne.

Teadlastele teadaolevalt on see esimene uurimus, mille jooksul nimetatud seos selgus, kuid Thompson hoiatab, et tulemuste kinnitamiseks tuleb viia läbi kordusuuring. „Selles uurimuses ei olnud võimalik analüüsida mitmeid olulisi mõjutegureid,“ märkis ta, viidates näiteks toidusedelile, kolesteroolitasemele, vererõhule, rabanduste esinemisele perekonnas, sotsiaalmajanduslikule olukorrale lapsepõlves.

Viimases võib tõetera sees olla, kuna umbes 50 aastat tagasi (kui uurimuses osalenud rabandusohvrid olid lapsed) olid lahutused võrreldes tänase päevaga kindlasti harvemad, pingelisemad ja naiste jaoks majanduslikult raskemad, kuna tollal oli töötav pereema veel haruldus.

„Uurimused lapsepõlves kogetud vaesuse ja väärkohtlemise kohta näitavad, et laste tugev ja krooniline stressiseisund mõjutab negatiivselt seda, kuidas lapse organism reageerib hilisemas elus ettetulevatele stressitekitajatele,“ lisas Thompson.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada