„Kellageen“ võib olla seotud depressiooniga

„Kellageen“ võib olla seotud depressiooniga

Uurimistulemuste kohaselt võib depressiooni tekkimine olla seotud organismi sisemist kella (ööpäevast rütmi) reguleeriva geeni suurema aktiivsusega.

Teadlased kogusid vereproove 30 inimeselt, kes olid põdenud või põdesid depressiooni, ja 30 inimeselt, kellel ei olnud seda tervisehäiret kunagi diagnoositud. Vereproovide analüüsimisel keskenduti nelja ööpäevast rütmi reguleeriva geeni informatsiooni-RNA hulgale. Informatsiooni-RNA kogus on otseselt seotud konkreetse geeni aktiivsusega, kirjutab HealthDay News.

Depressiooni all kannatavatel inimestel oli nn kellageeni aktiivsus suurem kui nendel, kellel ei olnud kunagi depressiooni ilmnenud. Teadlaste sõnul viitab kellageeni suurem aktiivsus probleemidele 24-tunnises bioloogilises ja käitumistsüklis, mis mõlemad võivad mõjutada unerütmi ja muid organismi protsesse, mida reguleerib organismi sisemine kell.

„On teada, et depressiooni korral ilmnevad ka mitmed unetuse sümptomid, eriti hommikul vara ärgates,“ märkis Ohio ülikooli pressiteates uurimuse juhtautor, sama ülikooli psühholoogiamagistrant Jean-Philippe Gouin.

„Ainuüksi selle uurimuse tulemustele toetudes ei saa väita, et selle geeni suurema aktiivsuse ja inimese käitumise vahel valitseb otsene seos, kuid on selge, et ööpäevarütmigeenide üliaktiivsus võib olla üheks indikaatoriks, mis aitab hinnata depressiooni tekkimise tõenäosust,“ lisas Gouin.

Kooskõlas uurimistulemustega võivad tavapärasest aktiivsema kellageeniga inimestele tulla kasuks erinevad uneravi vormid, nagu näiteks valgusteraapia ja und reguleerivat melatoniini sisaldavad antidepressandid.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada