Ülekaalulisus on seotud haistmismeelega

Ülekaalulisus on seotud haistmismeelega

Värske uurimuse kohaselt on ülekaalulistel inimestel toidu suhtes tugevam haistmismeel.

Portsmouthi ülikooli teadlased märkisid, et nende avastus võib aidata selgitada, miks mõnedel tuleb saleda figuuri nimel rohkem vaeva näha, vahendab BBC.

Asjatundjatele on teada, et ajupiirkond, mis tegeleb lõhnaimpulsside töötlemisega, on muuhulgas seotud ka piirkonnaga, mis reguleerib söömist.

Kuigi ülekilodes võib enamjaolt süüdistada liigset söömist ja vähest liikumist, püüavad teadlased välja selgitada ka kiiresti leviva ülekaalulisuse varjatumaid põhjuseid.

Seepärast püüdis dr Lorenzo Stafford koos oma uurimisrühmaga kindlaks teha, kas tavalisest tundlikumal haistmismeelel võiks selles olla oma osa.

Uurimisrühm palus 64 vabatahtlikul osaleda haistmismeele tugevust määravates katsetes.

Uurimistulemustest selgus, et inimesed näivad tundvat toidulõhna pärast söömist pisut paremini kui näljastena.

Dr Stafford oletab, et see võib olla organismi viis saadava toidukoguse reguleerimiseks, mis aitab ühelt poolt rahuldada piisaval määral organismi energiavajadust, kuid teisalt hoiduda ülesöömisest.

Uurimisrühm leidis, et ülekaalulistel ehk neil, kelle kehamassiindeks on keskmisest suurem, on toidu suhtes palju tundlikum haistmismeel kui saledatel, eriti pärast rikkalikku söögikorda.

Dr Stafford arvab, et tugevam haistmismeel võib sundida inimest jätkama söömist isegi pärast täiskõhutunde saavutamist.

Ta märkis: „Võib oletada, et kui inimesel on kalduvus ülekaalulisusele, siis võib tundlikum haistmismeel toidulõhnade suhtes tarbitava toidu kogust üsna palju mõjutada.“

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada