Uni võib aidata õppida

Uni võib aidata õppida

Värske uurimuse kohaselt võib just magamine aidata saavutada paremaid õpitulemusi.

Teadlased õpetasid õhtusel ajal vabatahtlikele uusi sõnu ja kontrollisid seejärel kohe, kui hästi nad õpitut mäletavad.Vabatahtlikud magasid öösel laboris, kus salvestati nende ajutegevust. Järgmisel hommikul läbiviidud testid näitasid, et nüüd suutsid uurimisalused tunda ära rohkem sõnu kui kohe pärast nende õppimist, vahendab HealthDay News.

Samasugust erinevust ei ilmnenud teisel rühmal, kellele õpetati uusi sõnu hommikul ja keda testiti esimest korda pärast õppimist ja teist korda õhtul, nii et nad testidevahelisel ajal ei maganud.

Pärast sõnade õppimist maganud vabatahtlike rühma ajutegevus näitas, et uute sõnade mäletamisele aitas kaasa just sügava une ehk aeglaste lainete staadium.

Lisaks leidsid teadlased, et uute sõnade meeldejätmisel on oma roll ka k-käävidena tuntud ajulainetel. K-käävid on lühikesed, kuid tugevad impulsid, mis viitavad info ülekandmisele kahe erineva mälupiirkonna, hipokampuse ja ajukoore vahel.

Mida rohkem esines une ajal selliseid ajulaineid, seda paremini mäletas katsealune õpitud uusi sõnu.

„Me eeldasime eelmiste uurimuste alusel, et unel on värskete mälestuste kinnistamisel suur roll, kuid sel korral avanes meile võimalus seda protsessi ka tegelikkuses jälgida ja mõista k-käävide olulisust selles,“ märkis ülikooli pressiteates uurimuse kaasautor Gareth Gaskell, Inglismaa Yorki ülikooli psühholoogiaprofessor.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada