Unevaeguse hea talumise saladus võib peituda geenides

Unevaeguse hea talumise saladus võib peituda geenides

Miks on nii, et kui võrrelda kahte inimest, kes ei ole kumbki öösel eriti palju maganud, siis on tihtipeale üks neist järgmisel päeval väsinum ja loium kui teine?

Teadlased on teinud kindlaks, et hea terviseseisundiga inimesed, kellel esineb üks kindel geenikombinatsioon, on pärast nappe unetunde väsinumad ja unisemad kui need, kellel see puudub, kirjutab HealthDay News.

„See umbes 30%-l inimestest esinev geenikombinatsioon võib aidata prognoosida seda, kuidas ebapiisav uneaeg inimesele mõjub,“ märkis uuringu autor Namni Goel, kes on psühholoogia ja psühhiaatria dotsent Philadelphias asuva Pennsylvania ülikooli meditsiiniteaduskonnas.

Uuringu jooksul uuris Goel koos abilistega hea terviseseisundiga 92 täiskasvanut, kellel see geenikombinatsioon puudus, ja hea terviseseisundiga 37 täiskasvanut, kellel see esines, aga kellel ei olnud unehäireid. Esimesel kahel ööl magasid uuritavad 10 tundi ja puhkasid end täiesti välja. Järgmisel viiel päeval lasti neil igal ööl magada vaid neli tundi, mis tekitas neile kroonilise unevaeguse.

Uuringu jooksul mõõtsid teadlased osalejate une kvaliteeti ja kontrollisid nende mälu, tähelepanuvõimet ja seda, kui hästi nad suudavad päeva jooksul unisusele vastu panna. Lisaks paluti uuringus osalejatel ise oma unisuse tugevusastet hinnata. Mainitud kindla geenikombinatsiooniga inimesed olid unisemad ja väsinumad olenemata sellest, kas nad olid täiesti välja puhanud või vähe magada saanud, ka oli nende uni katkendlikum. Näiteks viiendal napi uneajaga ööl ärkasid selle geenikombinatsiooniga osalejad keskmiselt neli korda, samas kui geenikombinatsioonita uuritavad ärkasid vaid kaks korda.

Selle geenikombinatsiooniga inimesed tundsid piisava uneaja korral magamise järele väiksemat vajadust.

Kas see artikkel oli kasulik?


 

Lisa kommentaar

Saada