Aspiriin aitab vältida soolevähki

Aspiriin aitab vältida soolevähki

Värske uuringu andmetel võib igapäevane aspiriinitablett aidata ennetada soolevähki haigestumist.

Oxfordi ülikooli teadlased avastasid 14 000 patsienti hõlmanud uuringus, et aspiriini tarvitamine vähendas haigusjuhtude arvu veerandi võrra ja surmade arvu enam kui kolmandiku võrra, vahendab BBC.

Aspiriini kasutatakse juba praegu laialdaselt selleks, et kaitsta inimesi ajurabanduse ja südameprobleemide eest, kuigi paljud terved keskealised inimesed ei tarvita aspiriini selle võimalike kõrvalmõjude tõttu.

Ajakirjas Lancet avaldatud tulemused kallutasid teadlaste sõnul kaalukausi aga aspiriini kasuks.

Teadlased jälgisid 20 aasta vältel nelja uuringurühma, et saada teada, milline mõju on aspiriini korrapärasel kasutamisel väikestes annustes: meditsiinilistel kaalutlustel antavad tabletid on tavaliselt veerand sellest, mida kasutatakse peavalu vaigistamiseks.

Teadlased leidsid, et aspiriin vähendas soolevähi esinemise riski 24% võrra ja soolevähki suremuse riski 35% võrra.

Isegi kui korrapärasel aspiriini kasutamisel võib olla kõrvalmõjusid, tasub see teadlaste sõnul ikkagi ära, kuna nii väikese doosi kõrvalmõjud on suhteliselt väikesed: näiteks esineb verevalumeid või ninaverejooksu.

Elu jooksul haigestub Ühendkuningriigis soolevähki iga kahekümnes inimene, mistõttu soolevähk on esinemissageduselt kolmas vähivorm. Soolevähki sureb igal aastal umbes 16 000 inimest.

Uuringu tulemused tuginevad varasematele samateemalistele uuringutele ning uuring oli ajendatud selle kuu alguses valitsuse poolt väljakuulutatud kavast käivitada uus soolevähi sõeluuringu programm 55-aastastele inimestele.

Uuringu põhiautor professor Peter Rothwell märkis, et sõeluuring annaks arstidele ideaalse võimaluse rääkida patsientidega sellest, kas võtta aspiriini või mitte.

Tema sõnul tuleks nendele, kellel on väga suur soolevähi risk, sealhulgas ülekaalulised ja need, kelle peres seda haigust esineb, anda pärast põhjalikku kaalumist aspiriiniravi.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada