Sularahas makstes ostavad inimesed tõenäoliselt vähem rämpstoitu

Sularahas makstes ostavad inimesed tõenäoliselt vähem rämpstoitu

Värske uuringu andmetel ostavad inimesed väiksema tõenäosusega ebatervislikku toitu, kui nad kasutavad toiduainete eest maksmiseks krediit- või deebetkaardi asemel sularaha.

USA teadlased uurisid kuue kuu vältel tuhande kodumajapidamise tarbimisharjumusi ja avastasid, et uuringus osalenute ostukärudes oli rohkem impulssoste ja ebatervislikke toiduaineid siis, kui ostude eest tasumiseks kasutati sularaha asemel krediit- või deebetkaarti, vahendab HealthDay News.

Uuringu autorid märkisid ajakirja Journal of Consumer Research veebiväljaandes ja järgmises trükinumbris avaldatava uuringu tulemuste põhjal, et põhjalikumal uurimisel ilmnes, et „sularahamaksed on psühholoogiliselt valulikumad kui kaardimaksed, ja et see valu võib pidurdada impulsiivset soovi osta ebatervislikke toiduaineid“.

Teadmine, et makseviis võib pidurdada impulsiivset ebatervislike toiduainete ostmist, on väga oluline. Cornelli ülikooli ning New Yorgi ülikooli Binghamtoni ja Buffalo linnaku teadlaste väitel viitab ülekaalulisuse epideemiline levik sellele, et impulssostude ja ebatervislike toiduainete söömise kontrolli all hoidmine on paljudele tarbijatele suur väljakutse.

Uuringu autorite arvates oleks inimestel võib-olla võimalik oma ostuharjumusi kontrolli alla saada, kui nad mõistaksid, et nad ostavad krediit- või deebetkaardiga makstes suurema tõenäosusega ebatervislikke toiduaineid.

Uuringu autorid Manoj Thomas, Kalpesh Kaushik Desai ja Satheeshkumar Seenivasan viitavad ka sellele, et USAs täheldatud ülekaaluliste inimeste arvu kasvu ja makseviisi muutumise vahel võib olla seos. Nad märkisid, et krediit- või deebetkaarte kasutati 2006. aastal peaaegu 40% ostude tegemisel.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada