Väited šokolaadis sisalduva kolesterooli kohta tekitavad vaidlusi

Väited šokolaadis sisalduva kolesterooli kohta tekitavad vaidlusi

Tumedas šokolaadis sisalduv komponent võib väidetavasti aidata suhkruhaigetel saada ohtlikult kõrge kolesteroolitaseme kontrolli alla.

Suure kakaosisaldusega šokolaadis on rikkalikult polüfenoole, mis teiste uuringute põhjal võivad vähendada südamehaiguste riski, vahendas BBC.

Hulli ülikoolis läbiviidud uuringust ilmnes, et kolesteroolitase langes vähestel suhkruhaigetel, kellele anti suure polüfenoolisisaldusega šokolaadi.

Heategevusorganisatsiooni Diabetes UK sõnul kaalub aga šokolaadi suur rasva- ja suhkrusisaldus üles selle eelised.

Paljudel suhkruhaigetel on konkreetseks probleemiks kõrge kolesteroolitase, mis on tihedalt seotud suurema südamehaiguste riskiga.

Hulli ülikoolis läbiviidud uuringus, mille tulemused avaldati ajakirjas Diabetic Medicine, kontrolliti teooriat, mille kohaselt võiksid kakaoubades leiduvad ained mõjutada südamehaiguste riski.

Kaksteist 2. tüüpi suhkurtõbe põdevat vabatahtlikku sõi 16 nädala vältel sama šokolaadi, millest osasse oli lisatud polüfenoole.

Need, kes sõid polüfenooliga rikastatud šokolaadi, kogesid üldise kolesterooliseisundi väikest paranemist: nende üldkolesterooli tase langes ning nn hea kolesterooli tase tõusis.

Uuringu juht professor Steve Atkin märkis: „Suure kakaosisaldusega šokolaad peaks kuuluma 2. tüüpi suhkruhaiget põdevate inimeste menüüsse kui üks osa mõistlikust ja tasakaalustatud lähenemisviisist toitumisele ja eluviisile.“

Diabetes UK teadlased aga kardavad, et seda sõnumit tõlgendatakse kui n-ö rohelist tuld suurema koguse šokolaadi söömiseks.

Juhtiva heategevusorganisatsiooni Diabetes UK teadusdirektor dr Iain Frame väitis, et jutt šokolaadi kasulikkusest tervisele ei veena teda. „Inimesed ei tohiks mingil juhul sellest uuringust, mis viidi läbi kõigest 12 inimesega, saada aru nii, et isegi väikese koguse tumeda šokolaadi söömine aitab neil vähendada kolesterooli taset.“

Kas see artikkel oli kasulik?


 

Lisa kommentaar

Saada