Hämarat öist valgust seostatakse kaalutõusuga

Hämarat öist valgust seostatakse kaalutõusuga

Pidev öine kokkupuude valgusega võib värske loomkatse tulemuste põhjal olla seotud suurema kaalutõusu riskiga.

Ohio ülikooli teadlased avastasid, et kaheksa nädala vältel öösel hämara valguse käes olnud hiired võtsid kaalus 50% rohkem juurde kui hiired, kellele sai osaks tavapärane ööpäevane valguse ja pimeduse tsükkel, vahendab Businessweek.

„Olgugi et erinevusi ei ilmnenud aktiivsuses ega päevases toidu tarbimises, võtsid öösel valguse käes olnud hiired kaalus rohkem juurde kui teised,“ märkis uuringu autor ja neuroteaduse doktorant Laura Fonken ülikooli pressiteates.

Öösel valguse käes olnud hiired ei söönud teistest hiirtest rohkem. Fonken ja tema kolleegid Ohio ülikoolist ja Iisraeli Haifa ülikoolist avastasid, et öösel valguse käes olnud hiired sõid võrreldes tavapärase valguse ja pimeduse tsükliga kokku puutunud hiirtega märkimisväärselt rohkem päevavalguse perioodil – ajal, mil nad tavapäraselt ei söönud.

„Miski, mis oli seotud öise valgusega, sundis meie uuringus osalenud hiiri sööma valel ajal, et toitu metaboliseerida,“ märkis uuringu kaasautor, Ohio ülikooli neuroteaduse ja psühholoogia professor Randy Nelson.

Teadlased lasid kolmandal hiirterühmal olla öösel heleda valguse käes ning ka see rühm võttis kaalus rohkem juurde kui tavapärases valguse-pimeduse rütmis elanud hiired. Hämar valgus sarnaneb siiski rohkem nende lampidega, mida inimesed öösel kasutavad.

Teadlaste sõnul võib öine valgus häirida hormooni nimega melatoniin tasemeid ja ööpäevaseid rütme tekitavate geenide ekspressiooni, mis aitavad reguleerida seda, millal loomad söövad ja millal nad on aktiivsed.

Uuring viitab sellele, et inimesed, kellel on harjumus süüa öösel telerit vaadates või arvutiga tööd tehes, võib olla oht kaalus juurde võtta muudel põhjustel kui istuva eluviisi tõttu.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada