Foolhappest toidulisandina ei ole südamele kasu

Foolhappest toidulisandina ei ole südamele kasu

Värske ja mahukas foolhappe mõju käsitlevate uuringute analüüs näitas, et hoolimata sellest, et foolhape vähendab südamehaigustega seotud valgu tasemeid, ei vähenda toidulisandid, mis sisaldavad B-vitamiinide rühma kuuluvat foolhapet, südame-veresoonkonna haiguste, surma või vähi riski.

Kuna foolhape alandab veres ka südame ja veresoonkonna haiguste ja muude haigustega seostatava valgu homotsüsteiini taset, lootis osa teadlasi, et see võimas vitamiin võiks vähendada ka südamehaiguste, insuldi või vähi riski.

Värske metaanalüüs viitab aga sellele, et foolhappel ei ole isegi suurtes annustes sellist toimet, kirjutab Businessweek.

Et uurida foolhappega toidulisandite võimalikku rolli vähi, südamehaiguste või insuldi ennetamisel, kogus Oxfordi ülikooli teadlase Robert Clarke’i juhitud töörühm andmeid 37 485 inimese kohta, kes osalesid kaheksas katses, milles analüüsiti foolhapet sisaldavate toidulisandite mõju platseeboga võrreldes.

Viie aasta vältel esines uuritavatel 9326 tõsisemat koronaarset sündmust, sealhulgas insuldid ja uued südameprotseduurid. Aruandest ilmnes, et lisaks kujunes 3010 patsiendil välja vähk ja 5125 inimest suri.

Olgugi et foolhapet tarvitanud patsientidel vähenes homotsüsteiini tase 25%, esines neil patsientidel infarkte ja insulte sama suure tõenäosusega kui neil, kellele manustati platseebot. Tulemustest ilmnes, et 24,9% nimetatud seisunditest esines foolhapet tarvitanutel, 24,8% aga platseebot manustanutel.

Clarke’i juhitud töörühm ei täheldatud kahe rühma vahel olulist erinevust ka vähki haigestumise tõenäosuses (8,7% versus 8,2%) ega surma tõenäosuses (13,8% versus 13,6%).

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada