Sensatsioonijanu võivad põhjustada geenid

Sensatsioonijanu võivad põhjustada geenid

Värske uuringu kohaselt võivad mõned inimesed olla teistest altimad riskikäitumisele, näiteks langevarjuhüpete harrastamisele või selliste meelemürkide nagu kokaiin tarvitamisele seetõttu, et nende aju dopamiinisüsteemis esineb geenimuutusi.

Dopamiini on varasemates uuringutes seostatud sensatsioonijanulise käitumisega. Minnesota ülikooli doktorant Jaime Derringer uuris koos oma kolleegidega kaheksas dopamiiniga seostatavas geenis esinevaid mutatsioone, mida nimetatakse üksiku nukleotiidi polümorfismiks. Selleks analüüsiti geene 635 inimesel, kes osalesid sõltuvusuuringus, vahendab WebMD.

Derringeri sõnul on liiga vara hakata inimestel nende mutatsioonide sõeluuringuid läbi viima ning tema hinnangul ei ole geenide ja käitumise seose kohta veel piisavalt teadmisi. Teadlase arvates saaks tema ja ta meeskonna kasutatud meetodeid aga kasutada selleks, et uurida seoseid aju bioloogia ja riskikäitumise vahel või aju bioloogia ja depressiooni vahel.

Sensatsioonijanu on varasemates uuringutes seostatud sõltuvushäirete ja käitumishäiretega. Kuigi sensatsioonijanu näib olevat seotud geenidega, ei tähenda see tema sõnul seda, et kõigil selle geenimutatsiooniga inimestel oleks kalduvus riskikäitumisele.

„Mitte igaühest, kes januneb sensatsiooni järele, ei saa narkomaani,“ selgitas ta. „Mõnest saab hoopis armee eriüksuslane või artist.“

Tema sõnul on sensatsioonijanu pärilik isiksuseomadus, mis on seotud kõrge sotsiaalse hinnaga käitumishäiretega.

Uuring avaldati psühholoogiaühingu Association for Psychological Science ajakirjas Psychological Science.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada