New York palub keelustada toidutalongide kasutamise karastusjookide ostmiseks

New York palub keelustada toidutalongide kasutamise karastusjookide ostmiseks

New Yorgi linnapea Michael R. Bloomberg palus luba keelata New Yorgi linna 1,7 miljonil toidutalongi saajal kasutada toidutalonge karastusjookide või muude suhkruga magustatud jookide ostmiseks.

Taotlus, mis esitati USA põllumajandusministeeriumile – organile, mis toidutalongiprogrammi rahastab ja kehtestab selle kasutamise eeskirjad –, on osa linnapea jõulisest ülekaalulisuse vastu suunatud kampaaniast, mis hõlmab ka reklaame, koolis müüdava toidu suhtes kehtestatavaid rangemaid reegleid ja nurjunud katset lasta osariigil suhkurdatud joogid maksustada, kirjutab NY Times.

Rahvatervise asjatundjad on linnapea ettepanekusse suhtunud ettevaatusega. Terviseedendusprojekti Center for Science in the Public Interest juhtiv poliitikanõunik Georg Hacker leiab, et õigem oleks korraldada teavituskampaaniaid, et veenda toidutalongide kasutajaid mitte ostma suhkrujooke.

Linnapea palus keelu kehtestada kaheks aastaks, et uurida, kas sellel oleks tervisele positiivne mõju ning kas alalisest keelust oleks kasu.

„Hoolimata suurtest edusammudest, mida me oleme viimase kaheksa aasta jooksul teinud oma kogukondade tervise parandamiseks, on siiski veel kaks valdkonda, kus me oleme pidanud vastu võtma kaotuse – ülekaalulisus ja suhkurtõbi,“ märkis linnapea oma avalduses.

Kõnealune keeld puudutaks jooke, mille energiasisaldus on enam kui 10 kalorit umbes 250 ml kohta, ning ei hõlmaks puuviljajooke, millesse ei ole lisatud suhkrut, piimatooteid ja piima aseaineid. Tervishoiuosakonna sõnul on 350 ml karastusjoogis 150 kalorit ning see võrdub kalorihulgaga kümnes suhkrupakikeses. Linna tervishoiuspetsialistid märgivad, et kes tarbib päevas 350 ml karastusjooki, võtab aastaga juurde ligi seitse kilo.

Kas see artikkel oli kasulik?


 

Lisa kommentaar

Saada