Vigastatud koha puudutamine leevendab valu

Vigastatud koha puudutamine leevendab valu

Sellel, miks inimesed pärast vigastuse saamist haiget saanud kohast kramplikult kinni hoiavad, võib olla väga hea põhjendus.

Valutava koha puudutamine võimaldab ajus luua kehast pildi, ilmneb ajakirjas Current Biology avaldatud uuringu tulemustest.

University College Londoni (UCL) teadlased leidsid, et ägeda valu tunnetamise vähendamisel on võtmetähtsusega see, kuidas aju keha ette kujutab, vahendab BBC.

UCL-i kognitiivse neuroteaduse instituudi teadlased uurisid enese puudutamise mõju inimestel, kes pandi valu tundma katsemeetodiga, mille nimi on Thermal Grill Illusion (TGI).

Tervetel vabatahtlikel paluti panna nimetissõrm ja neljas sõrm sooja vette ning keskmine sõrm külma vette. See tekitab tunde, justkui oleks keskmisel sõrmel põletavalt kuum.

Uuringu juht dr Marjolein Kammers selgitas: „Aju ei tea, et tegemist on valu illusiooniga, ent see võimaldab teadlastel uurida valu kogemist ilma kellelegi vigastusi tekitamata.“

Valu, mida keskmine sõrm tundis, vähenes kõige rohkem – 64% – siis, kui kõnealune katse tehti kahe käega ning seejärel puudutas katseisik ühe käe kõigi kolme sõrmega teise käe samu sõrmi.

Valu leevenemist samal määral ei ilmnenud, kui teise käe omadega suruti kokku ainult üks või kaks sõrme või kui valutava käe vastu suruti teise inimese käsi.

Professor Patrick Haggard UCL-ist seletas: „Me näitasime, et ägeda valu tase ei sõltu mitte ainult ajju saadetavatest signaalidest, vaid ka sellest, kuidas aju lõimib need signaalid sidusaks tervikpildiks kogu organismist. Enese puudutamine saadab ajju tugeva signaali keha eri osadest pärit sensoorsete impulsside korrelatsiooni kohta.“

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada