Mõtlemisega ei tohi liialdada

Mõtlemisega ei tohi liialdada

Inimestel, kes mõtlevad rohkem oma otsuste õigsuse üle, on rohkem rakke selles ajupiirkonnas, mida nimetatakse otsmikusagaraks.

Ajakirjas Science artikli avaldanud Briti teadlased uurisid, kuidas aju suurus erineb sõltuvalt sellest, kui palju inimesed oma otsuste üle mõtlevad, vahendas BBC.

Kuid hiljutine üleriigiline küsitlus näitas, et mõned mõtlevad elu üle liiga palju.

Stephen Fleming, kes kuulub University College Londoni (UCL) meeskonda, mis kõnealuse uuringu läbi viis, märkis: „Kujutage ette, et osalete sellises mängus nagu „Kes tahab saada miljonäriks?“ ja te ei ole oma vastuses kindel. Te võite seda teadmist kasutada selleks, et paluda publikult abi.“

Uurimisrühm palus 32 vabatahtlikul võtta vastu keerulisi otsuseid. Uuringus osalenud pidid vaatama kahte väga sarnast musta ja halli pilti ning ütlema, millisel pildil on heledam täpp.

Seejärel pidid nad lihtsalt hindama kuuepallisüsteemis, kui kindlad nad oma vastuses on. Olgugi et piltidel oli raske vahet teha, kohandati neid tagamaks, et ülesanne ei oleks kellelegi raskem kui teistele.

Nendel inimestel, kes olid oma vastuses kindlamad, oli rohkem ajurakke aju kõige eesmises osas, mida nimetatakse eesmiseks prefrontaalkooreks.

Seda ajupiirkonda on seostatud paljude aju- ja vaimuhaigustega, sealhulgas autismiga. Varasemates uuringutes on analüüsitud, kuidas nimetatud ajupiirkond talitleb siis, kui inimesed võtavad reaalajas vastu otsuseid, aga mitte inimestevahelisi erinevusi.

Liialt omaenda mõtete üle mõtlemine ei pruugi aga läbinisti hea olla.

Kognitiivpsühholoog dr Tracy Alloway Stirlingi ülikoolist, kes värskeimas uuringus ei osalenud, märkis, et osal inimestel on kombeks liiga palju mõtelda ning see toob kaasa depressiooniohu.

 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada