Geenimuutused võivad põhjustada ülekaalulisust

Geenimuutused võivad põhjustada ülekaalulisust

Geeniuuringu tulemuste kohaselt võivad muutused meie DNA-s muuta meid ülekaaluliseks.

Uurides haiguste geneetilisi põhjuseid on enamik uurijaid püüdnud teada saada, kuidas haigete inimeste geneetiline kood erineb tervete inimeste geneetilisest koodist, kirjutab WebMD.

John Hopkinsi ülikooli uurija Andrew Feinberg (MD, MPH) ja tema kolleegid teavad, et mingitel eluetappidel kinnituvad teatud osale inimese DNA-st metüülrühmad. Need kemikaalirühmad võivad toimida nagu valgusregulaatorid, mõjutades seda, kuidas geen toimib.

Mõned neist nn epigeneetilistest muutustest on geneetiliselt ette määratud. Teised seevastu leiavad aset väga varases nooruses ja on samahästi kui alalised. On ka neid, mis avalduvad elu vältel ning võivad olla püsivad, kuid ei pruugi seda olla. Identsetel kaksikutel on eostamise ajal identne DNA. Kasvades aga hakkavad DNA keemilised täiendused üha enam erinema.

Feinberg ja tema kolleegid uurisid geeniuuringus osalenud 74 eaka islandlase 4,5 miljonit DNA-lõiku. Osalejad pidid kahel korral, 11-aastase intervalliga, andma vereproovi.

Ühed osalejad olid ülekaalulised, teised mitte. Feinberg ja tema kolleegid leidsid 13 muutust, mida ülekaalulistel esines palju sagedamini. Neli nendest muutustest jäid kahes 11-aastase intervalliga testis samaks.

„Mõningaid meie leitud geene kahtlustati juba varem seotuses kehamassiga, kuid nendel oletustel puudus tõestus,“ märkis Feinberg pressiteates. „Teised aga olid üllatuslikud – nagu näiteks üks muutus, mille kohta oli varem teada, et see paneb näljased vaglad toitu otsima.“

Teadlased viitavad sellele, et kui need tulemused leiavad kinnitust ja kui need muutused saavad alguse lapsepõlves ja püsivad stabiilsena, on geenitesti abil võimalik tuvastada lapsed, kellel on suurim risk täiskasvanuna rasvuda.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada