Miks vanainimesed on hajameelsed?

Miks vanainimesed on hajameelsed?

Ebanormaalsed muutused ajukoes ehk ajukahjustused võivad vanadel inimestel põhjustada hajameelsust rohkem kui varem arvati.

Chicagos asuva Rushi ülikooli meditsiinikeskuse teadlased märgivad, et needsamad ajukahjustused, mida seostatakse vanas eas dementsusega, võivad põhjustada ka kerget mälukaotust, kirjutab WebMD.

Teadlased uurisid 350 katoliku nunna, preestrit ja munka, kellel paluti teha kuni 13 aasta vältel kord aastas mälutest. Pärast nende surma uuriti nende aju, et teha kindlaks selles esinevad kahjustused.

Uuringu tulemusel leiti, et mälulangus oli järkjärguline, enne kui see protsess viimase nelja või viie eluaasta vältel kiirenes.

Teadlased avastasid, et nii ajurabandused kui valguladestused ja Lewy kehakesed näisid olevat vanadel inimestel seotud mälukaotusega.

Minimaalset järkjärgulist mälulangust tuvastati juhul, kui ajus ei olnud valguladestusi, samas kui Lewy kehakesed ja ajurabandused kahekordistasid järkjärgulise mälukaotuse kiirust.

Ilmnes, et valguladestused ja Lewy kehakesed olid seotud kiire mälulangusega, ent põhjustasid kõigest kolmandiku mälulangusest.

„Näib, et neil ajukahjustustel on palju suurem toime mälu toimimisele vanas eas, kui me varem arvasime,“ selgitas uuringu autor Robert S. Wilson (PhD) Rushi ülikooli meditsiinikeskusest pressiteates. „Meie uuringu tulemused seavad kahtluse alla arusaama normaalsest aju vananemisest ja vihjavad võimalusele, et need kahjustused mängivad rolli pea kõikide vanema ea mälukaotuste puhul.“

Uuringus osalenud tegid kuni 13 aasta vältel mäluteste, milles nad pidid tuletama meelde sõnu, teadma asjade nimetusi, samuti sooritama sõnu, arve ja lugemist puudutavaid ülesandeid. Samuti andsid kõik uuringus osalenud loa viia pärast surma aju uurimiseks läbi lahkamise.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada