Popid inimesed jäävad esimesena grippi

Popid inimesed jäävad esimesena grippi

Nagu iga teismeline teile öelda teab, on popp olla täitsa lahe. Kuid sellel on ka pahupool. Värske uuringu kohaselt haigestuvad populaarsed – suurema suhtlusringkonnaga – inimesed esimesena grippi.

Gripihooajal jäävad sotsiaalvõrgustike keskmes olevad inimesed tavaliselt grippi umbes kaks nädalat varem kui juhuslikkuse põhimõttel valitud grupi liikmed, kirjutab CNN.

Seltsivate inimeste tervise jälgimist saaks kasutada gripiepideemiate ja muude nakkushaiguste puhangute varase hoiatussüsteemina.

Uuring põhines kontseptsioonil, mida tuntakse „sõpruse paradoksina“. Kui inimestel palutakse nimetada oma sõpru, on nende sõpradel tavaliselt rohkem sotsiaalseid kontakte kui neil endil.

„Valides juhuslikkuse põhimõttel välja grupi inimesi ja paludes neil nimetada oma sõpru, ilmneb, et need sõbrad on nende ühises võrgustikus kesksemal positsioonil,“ selgitas üks uuringu autoreid, Bostonis asuva Harvardi meditsiinikooli meditsiinisotsioloogia professor Nicholas Christakis (MD). „See tähendab, et võimalik on tuvastada teatud kesksed isikud, kes haigestuvad nakkushaigustesse tõenäoliselt varem.“

Uuringus valisid Christakis ja uuringu kaasautor, California ülikooli San Diego meditsiinikooli meditsiinigeneetika professor James Fowler (PhD) juhuslikkuse põhimõttel välja 319 Harvardi tudengit ning palusid neil nimetada oma sõpru. Selle tulemusel moodustus grupp, mis koosnes 425 tudengist, keda oli nimetatud vähemalt üks kord.

Umbes kolmandik tudengitest teatas, et jäi 2009. aasta sügisel ja talvel grippi. „Sõprade“ gruppi kuuluvad tudengid jäid haigeks keskmiselt 14 päeva varem kui need, kes kuulusid juhuslikkuse põhimõttel valitud gruppi. Epideemia kõrgpunkt „sõprade“ grupis saabus 46 päeva varem kui tudengite üldpopulatsioonis.

Kas see artikkel oli kasulik?


 

Lisa kommentaar

Saada