Marju Past: inimeste teadmine diabeedist on aastatega paranenud
Eesti Diabeedikeskuse endokrinoloog Marju Pasti arvates on inimeste teadmine diabeedist aastatega paranenud - sageli on suguvõsas haigus olemas ja paljud tulevad seetõttu ise kontrolli.
Sel aastal on Marju Pasti sõnul Diabeediliidus käsil niisugune projekt nagu diabeedibuss, mis käis maakondades kevadel ning läheb uuele ringile sügisel. Bussis on olemas arst ja õde, kes uurivad diabeedi võimalikku esinemist. Kevadel vaadati läbi 350 haiget, kellest lausa 14%-l oli glükoositolerantsushäire või diabeet. Dr Past möönab, et tegemist on päris suure protsendiga.
Huvitava detailina mainib ta, et bussis käis üsna palju mehi. „Küsisin meestelt, miks nad perearsti juurde ei lähe, ja sain vastuseks, et sinna peab aja kinni panema ja siis kohale minema, aga kui on teada, et buss on kellaajast kellaajani, on lihtne läbi sõita. Selles mõttes on tegemist inimeste mugavusega arsti juurde mitte tulla. Bussis käis üldse palju sääraseid inimesi, keda ma poleks oodata osanud. Mõni tuli põllu peale rohima ja mõtles, et käib arsti juurest ka läbi ... Kõigil olid vererõhud kohutavalt korrast ära. Tõenäoliselt ei ole tegemist kodukohas regulaarselt arsti juures käijatega. Vahel on ka nii, et väikeses piirkonnas arsti juurde minna ei taheta, äkki keegi näeb-kuuleb. Inimene ei taha ju haige olla,” arutleb endokrinoloog.
Marju Pasti arvates on inimeste teadmine haigusest aastatega paranenud. Sageli on suguvõsas haigus olemas ja inimesed teavad, et see on kole. Paljud tulevadki kontrollima, öeldes, et sugulasel on diabeet ja võiks ka suhkrut määrata.
Autor Evelin Jõemägi
Täisversioon artiklist ilmus augustikuu ajakirjas Perearst
Samal teemal:
Testi, kas sind ohustab diabeet