Teadlased uurivad viiruse seost kroonilise väsimuse sündroomiga

Teadlased uurivad viiruse seost kroonilise väsimuse sündroomiga

Sellel nädalal tuli USA riiklikku terviseinstituuti (NIH) kokku rahvusvaheline teadlaste grupp, et pidada aru retroviiruse üle, mida on seostatud kroonilise väsimuse sündroomi ja eesnäärmevähiga. XMRV (näriliste ksenotroopse leukeemia viirusega seotud viirus) tuvastati inimestel esmakordselt 2006. aastal.

„Me teeme alles esimesi samme selle viiruse olemuse mõistmisel,“ selgitas Clevelandi kliiniku uroloog Eric Klein (MD), kes kuulub töögruppi, mis eesnäärmevähki põdevatel meestel selle viiruse avastas, vahendab WebMD.

Retroviiruse olemuse mõistmine muutus aga viimastel kuudel veelgi keerulisemaks, kuna uuringutel XMRV ja kroonilise väsimuse sündroomi vaheliste seoste kohta saadi väga erinevaid tulemusi.

Esimene uurimus, mis avaldati ajakirjas Science 2009. aasta oktoobris, näitas, et 67 protsendil kroonilise väsimuse sündroomiga patsientidest esines XMRV, samas kui vähem kui 4 protsendil kontrollgruppi kuuluvatest isikutest andis retroviiruse test positiivse tulemuse. Eelmisel kuul ilmnes USA toidu- ja ravimiameti ning riikliku terviseinstituudi uuringus tugev seos kroonilise väsimussündroomi ja XMRV-ga väga sarnase viiruse vahel.

Nende kahe uuringu avaldamise vahele jäänud 10 kuu vältel ei leitud USA haiguste tõrje- ja ennetuskeskuse aruandes ja mitmes muus uurimuses mingit seost kroonilise väsimuse sündroomi ja XMRV vahel.

„Me püüame välja selgitada, miks negatiivsed uuringud olid negatiivsed,“ selgitas Klein hommikuse pausi ajal. „Juttu on olnud sellest, et neljas negatiivses uuringus kasutati liiga lihtsaid meetodeid, samuti sellest, kuidas teadlased kroonilise väsimuse sündroomi [sobilike osalejate valimisel] määratlesid.“

Praegu ei oska asjatundjad öelda, kas seda haigust põhjustab XMRV või kas tegemist on healoomulise nakkusega. Kleini hinnangul kulub veel paar aastat, enne kui saadakse piisavalt tõendusmaterjali sellisele lihtsale küsimusele vastamiseks.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

ME patsient (myalgisk encefalomyelitt)
16.02.11 16:14
Mikroskopiliselt vähe infot. Uskumatu et Eestis nii vähe sellest kõigest teatakse ja nii vilets info saadavus.
õnneks on mul võimalus jälgida üle maailmseid uuendusi igapäevaselt.Teie kellel teil on kroonilise väimuse syndrom ärge laske endale suvalisi diagnoose pähem määrida. ME on väga tõsine haigus ja vajab õiget diagnoosi ja ravi.
-47
   
+28

Lisa kommentaar

Saada