Oomega-3 rasvhapete lisamine margariinile ei kaitse südant

Oomega-3 rasvhapete lisamine margariinile ei kaitse südant

Näib, et margariin, millele on lisatud oomega-3 rasvhappeid, ei aita südameataki läbi teinud vanemaealistel inimestel vältida järgmist atakki või südameriket.

Sellisele järelduse jõuti ALPHA-OMEGA uuringu käigus, milles osales 4837 südameataki üle elanud inimest vanuses 60–80 eluaastat, kes määrisid suure oomega-3 rasvhapete sisaldusega margariini leivale enam kui 40 kuu jooksul, kirjutab WebMD.

Katseisikud jagati nelja gruppi. Esimene grupp tarbis margariini, millele lisati väikeses koguses DHA- (dokosaheksaeenhape) ja EPA-rasvhappeid (eikosapentaeenhape), mida leidub rasvases kalas.

Teise grupi tarbitavale margariinile lisati ALA-rasvhappeid (alfa-linoleenhape), mida saadakse sojaõlist ja Kreeka pähklitest. Kolmanda grupi tarbitavat margariini rikastati kõigi kolme rasvhappega, neljandale grupile anti tavalist margariini.

Uuringu lõpuks olid 14% katseisikutest olenemata tarbitud margariini sordist elanud üle ka teise südamerikke, mis hõlmas südameatakke, sealhulgas surmaga lõppevaid, ja kirurgilisi sekkumisi, näiteks angioplastikat.

Mõnevõrra paremas olukorras näisid olevat naised, kes tarbisid margariini, millele oli lisatud ALA-rasvhappeid. Neil oli võrreldes teiste katseisikutega 25% väiksem tõenäosus tõsise südamerikke tekkeks, kuid selle tulemuse võib panna ka juhuse arvele.

Hollandis Wageningeni ülikoolis töötav filosoofiadoktor (PhD) ja rahvatervise kutsemagister Daan Kromhout märkis, et oomega-3 rasvhapetega rikastatud margariinid ei avaldanud raskete südamerikete avaldumisele mingit mõju.

Umbes kolmveerand osalejatest olid mehed ja 24% ülekaalulised.

Kromhout lisas ühe võimalikuna selgitusena, et uuringus osalenutele oli loodud väga head tingimused, sest lõviosa neist võttis ravimeid vererõhu- ja kolesteroolitaseme normishoidmiseks.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

Lammas
05.09.10 00:38
Selge, eile veel kaitses, täna enam mitte.
-63
   
+28

Lisa kommentaar

Saada