Samm lähemale hea ööune saladuse avastamisele

Samm lähemale hea ööune saladuse avastamisele

USA teadlased avastasid niidiotsa, mis võib aidata mõista, miks mõned inimesed magavad ka olmemürast hoolimata sügavalt.

Ajul on omadus magamise ajal heliimpulsse blokeerida ja mõnedel inimestel näib see protsess töötavat eriti tõhusalt, kirjutab BBC.

Seda omadust on võimalik teraapia, ravimite või elektrooniliste seadmete abil võimendada, kinnitab Harvardi ülikooli uurimisrühm.

USA teadlased uurisid kolme öö jooksul unekliinikus 12 hea tervisliku seisundiga vabatahtlikku.

Esimesel ööl magasid katsealused vaikuses, kuid teisel ja kolmandal ööl segati nende und telefonihelina, auto- ja lennukimüra ning haiglaseadmete piiksumisega.

Kõigil kolmel ööl olid katsealused ühendatud elektroentsefalograafiga (EEG), mis registreerib aju elektrilisi protsesse.

Uurimisrühm, mida juhtis dr Jeffrey Ellenbogen Harvardi meditsiinikoolist Bostonist, leidis, milline osa on k-käävidena tuntud ajulainetel, millel arvatakse olevat heli- ja muid ajusse jõudvaid sensoorseid impulsse blokeeriv toime.

Katseisikud, kelle k-käävide arv vaiksel ööl oli kõige kõrgem, ärkasid teisel ja kolmandal ööl müra peale väiksema tõenäosusega ja mõned neist ei olnud häiringutest üldse teadlikud, märkis ta.

„Viimastel aastatel on avastatud, et k-kääve tekitab ajus nägemiskühm,“ selgitas dr Ellenbogen. „Kuna nägemiskühmul on võtmeroll sensoorsete impulsside edastamisel ajusse, oletatakse, et k-käävid tähistavad helide blokeerimist une ajal.“

„See uurimus kinnitab eelneva paikapidavust inimeste korral ja viib meid sammu edasi: k-kääve võib pidada indikaatoriks, mis aitab prognoosida, kas teatud isikul on tulevikus mürarikkas keskkonnas magamisega raskusi või mitte.“

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada