Suurem vööümbermõõt võib vanemas eas suurendada surmaohtu

Suurem vööümbermõõt võib vanemas eas suurendada surmaohtu

Värske uurimuse kohaselt võib suur vööümbermõõt oluliselt suurendada kesk- ja vanemaealiste inimeste enneaegse surma riski.

Uurimuse autorite sõnul kehtib see seos nii meeste kui naiste kohta. Veelgi enam: selle riskiteguri eest ei kaitse isegi normaalkaalus olemine, kui kõhupiirkonda on kogunenud liigselt rasva, kirjutab HealthDay.

„Leiti, et suurem vööümbermõõt on mis tahes kehamassiindeksi korral seotud suurema riskiga surra südame-veresoonkonna või hingamisteede haigustesse või vähki,“ märkis uurimuse autor Eric J. Jacobs, Ameerika vähiühingu (American Cancer Society) epidemioloog Atlantast.

Autorid lisasid, et suurt vööümbermõõtu on varemgi seostatud suurema riskiga paljude terviseprobleemide, sealhulgas diabeedi ja südamehaiguste tekkimiseks sõltumata kehakaalust ja kehamassiindeksist.

Mõnede arvates põhineb mainitud seos kõhuõõnes asuvaid elundeid ümbritseva rasvkoe rohkusel, mis näib olevat suurema vööümbermõõdu põhjuseks.

Vööümbermõõdu ja suurema surmariski võimaliku seose põhjalikuks uurimiseks analüüsiti andmeid umbes 48 500 mehe ja 56 000 naise kohta, kes olid osalenud mahukas riiklikus vähiuuringus.

Kõik patsiendid olid 50-aastased või vanemad, keskmiselt 67–69 aasta vanused. Aastatel 1992–1993 täitsid kõik uurimisalused küsimustiku oma haigusloo kohta ning 1997. aastal koguti andmeid nende kehakaalu ja vööümbermõõdu kohta.

Teadlased leidsid, et olenemata kehamassiindeksist näib suurem vööümbermõõt tõepoolest olevat seotud suurema surmaohuga.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada