Nõrk süda võib kiirendada aju vananemist

Nõrk süda võib kiirendada aju vananemist

Bostoni ülikooli teadlaste uurimus näitas, et inimestel, kelle süda suudab pumbata tavapärasest vähem verd, näikse ka aju kiiremini vananevat.

Seejuures mitte ainult diagnoositud südamehaigetel, vaid ka neil, kelle südame võimsus vaid veidi normaalnäidule alla jääb.

Uurimisrühm kõrvutas kokku 1500 vabatahtliku südameindeksit – südame võimet kehasse verd pumbata – ning aju ruumala, mis tavaliselt vananedes kahaneb. 34-84aastastest koosnev valim jagati südamenäitajate põhjal kolme gruppi: tavapärasest madalam indeks (valdavalt südameveresoonkonna haiguste põdejad) ning normaalse vahemiku alumisse ja ülemisse osasse jääv näit.

Kui südamenumbreid kõrvutati aju ruumalaga, ilmnes, et kolmandal grupil on see ülejäänutega võrreldes selgelt suurem, vahendab ERR teadusuudiste portaal Spiegelit. Ehk: hästi "pumpava" südamega inimese aju nägi välja ligi kaks aastat noorem kui teistel. Nii neil, kelle süda diagnoositult haige, kui neil – kokku ligi kolmandikul valimist –, kel see vaid veidi tavapärasest kehvemini toimib.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada