Terviseamet hoiatab viirusmeningiidi eest

Terviseamet hoiatab viirusmeningiidi eest

Soomes ja Lätis on viimastel kuudel registreeritud mitmeid nakkuslikke enteroviirusmeningiidi haigusjuhte, üksikud haigestumised on registreeritud ka Eestis.

Enteroviirusnakkused on maailmas üldiselt laialt levinud nakkushaigused, milledest aeg-ajalt esineb ka enteroviirusmeningiiti ehk ajukelmepõletikku.  

Soomes on sealse nakkushaiguste registri andmetel 28. juuli seisuga registreeritud mai kuus kaheksa laboratoorselt kinnitatud enteroviirusmeningiidi haigusjuhtu Põhja-Põhjamaal ning juunis kaheksa haigusjuhtu Põhja-Põhjamaal ja Turus. Kanta-Hämees on 13 haigest laboratoorselt tuvastatud kümnel juhul enteroviirusnakkus. Tuvastatud enteroviiruste tüüpi ei ole senini määratud. 

Lätis on 26. juuli seisuga registreeritud 48 enteroviirusmeningiidi juhtu. Haigestumist on esinenud mitmes piirkonnas: Daugavpilsi linnas 26 juhtu, Ilukstes – 10, Daugavpilsi rajoonis – 5, Rezekne rajoonis – 3 ja üks juht Aglonas, Kraslavas, Vilanis ja Rezekne linnas. 80% haigestunutest on vanuses 2-19 aastat.

Eestis on  käesoleva aasta 26. juuli seisuga registreeritud juunis-juulis neli viirusmeningiidi juhtu, neist kaks on olnud laboratoorselt kinnitatud enteroviirusmeningiidid. Haigestunute vanus oli vahemikus 4-32 aastat.  

Viimase viiekümne aasta jooksul on Eestis esinenud igal aastal haigestumist enteroviirusnakkusesse, sealhulgas ka enteroviirusmeningiiti, seda nii üksikjuhtudena kui ka puhangutena, aga seda harvadel juhtudel.   

Enteroviirusnakkused levivad maist septembrini. Haigusvormid on mitmekesised alates kergekujulisest neelupõletikust kuni ajukelme- ja ajupõletikuni. Küllalt sageli kulgeb enteroviirusnakkus haigusnähtudeta vormis, mistõttu vanemaealised inimesed omandavad immuunsuse teatud piirkonnas valdavalt levinud enteroviirustüüpide vastu. Seepärast haigestuvad sagedamini lapsed, noorukid ja nooremad täiskasvanud. 

Viirused levivad nakatunud inimese väljaheitest kätele ja kätelt suhu ning viirustega saastunud joogiveega ja toitudega. Samuti võivad viirused levida ka piisknakkuse teel õhu kaudu. Nakkusallikaks on haige inimene või nakatunud kuid haigusnähtudeta inimene. Nakkuse ennetamiseks tuleks käsi pesta kindlasti pärast WC-s käimist ja enne sööki.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

valentina djomina
30.07.10 15:38
see on hea kui inimene on kursis ,mis haigused liiguvad ringi ja mida peab tegema.
-61
   
+75

Lisa kommentaar

Saada