Arstiriistad vigastavad igal aastal enam kui 70 000 last

Arstiriistad vigastavad igal aastal enam kui 70 000 last

Igal aastal vajab USAs üle 70 000 lapse esmaabi vigastuse tõttu, mille on tekitanud kontaktläätsed, kanüülid või muud meditsiiniseadmed.

„Laste vigastuste põhjuseks on enamjaolt ühed ja samad esemed,“ sõnas doktor Cunlin Wang, USA toidu- ja ravimiameti järelevalve ja biomeetrika osakonna meditsiiniepidemioloog.

Aruanne avaldati lastearstide ajakirja Pediatrics augustinumbris, kirjutab HealthDay News.

Uurijad ammutasid materjali riiklikust traumaandmebaasist. Nad keskendusid 2004. ja 2005. aastal aset leidnud õnnetusjuhtumitele, mille korral lapsed said meditsiiniseadmest tingitud vigastuse tõttu haiglas esmaabi.

Uurimisrühma sõnul toimus kahe aasta jooksul kogu riigis 144 799 taolise vigastusega seotud arstivisiiti, mis hõlmasid arste 13 erialalt. Kõige rohkem vigastusi põhjustasid kontaktläätsed (23%) ja süstlad (8%).

Kõige sagedamad traumad olid põrutused ja marrastused, võõrkeha sattumine kehaõõnsusse, torke- ja lõikehaavad ning nakkused. Lapsed vigastasid peamiselt silmi, kubemepiirkonda, sõrmi, nägu ja kõrvu.

Uurimuse andmetel moodustasid kõige suurema osa traumadest kontaktläätsede tekitatud silmavigastused. Väikelastel tuli kõige rohkem ette vigastusi seoses šuntide (vedeliku juhtimiseks kasutatav kehasisene seade) ning veenisiseste ja kõhuõõnde ühendatud voolikutega.

Meditsiiniseadmete tekitatud vigastuste arv lastel vähenes pärast väikelapseeast väljakasvamist, kuid tõusis taas pärast 10. eluaastat.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada