Basseinivesi võib olla seniarvatust ohtlikum

Basseinivesi võib olla seniarvatust ohtlikum

Avalikud basseinid on ohtlikumad kui võiks arvata, annab mõista värske uurimus.

Kui higi ja kusi koos muude orgaaniliste ainetega segunevad basseiniveele lisatud desinfektsioonivahenditega, võib tulemus olla tervisele kahjulik.

Eelmisel nädalal välja kuulutatud tulemused seostavad avalikesse ujumisbasseinidesse lisatavad desinfektsiooniained geneetiliste rakukahjustustega, mida omakorda on seostatud tõsiste tervisehädadega nagu astma ja põievähk, vahendab Forte LiveScience´it.

“Kõikides veeallikates leidub orgaanilisi aineid, mis pärinevad kõdunevatest lehtedest, mikroobidest ja muudest surnud eluvormidest,” ütleb töö üks autoreid, Illinois’ ülikooli geneetikaprofessor Michael Plewa. “Lisaks orgaanilisele ainesele ja desinfektsioonivahenditele sisaldab basseinivesi higi, karvu, nahakübemeid, kust (üks viiest täiskasvanust tunnistab basseinivette urineerimist) ja ujujate ihult irdunud tarbekaupu nagu kosmeetika ja päikesekreemid.”

Pikaajaline kokkupuude desinfektsiooni taoliste kõrvalsaadustega võib moondada geene, põhjustada sünnidefekte, kiirendada vananemist, tuua kaasa hingamishäireid ja isegi tekitada vähki, hoiatavad uurijad. Ehkki värskes uurimuses ei vaadeldud inimestel ilmnenud tegelikke mõjusid, annab see mõista, et vastavateemalised uuringud oleksid põhjendatud.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada