Teadlaste sõnul sarnaneb romantiline armastus sõltuvusega

Teadlaste sõnul sarnaneb romantiline armastus sõltuvusega

Nende igatsusvalule, kes nutavad taga purunenud armastust, võib olla ka bioloogiline seletus. Värsked aju-uuringud näitavad, et romantilistest tunnetest ülesaamist võib võrrelda sõltuvusest võõrutamisega.

Läbiviidud uurimus on üks esimesi omataolisi, analüüsides nende „murtud südamete” ajutegevust, kes ei suuda lõppenud suhet unustada.

Teadlased tegid kindlaks, et südamevalus meestel ja naistel, kes vaatasid ekspartneri pilti, aktiveerus ajupiirkond, mida seostatakse premeerimise, sõltuvustungide, tunnete vaoshoidmise, kiindumuse, füüsilise valu ja ängistusega.

„Romantiline armastus on sõltuvus,“ sõnas uurimuse autor, Rutgersi ülikooli bioantropoloog Helen E. Fisher, kes uurib armastust. „Kui kõik läheb hästi, on see sõltuvus väga imeline ja tore, kuid kui asjad lähevad allamäge, on tegemist millegi painajalikuga,“ mainib ta. Teadlased oletavad, et aju selline reageerimine südamevalule võib olla tekkinud evolutsiooni käigus.

„Ma arvan, et romantilise armastusega seotud ajuprotsessid kujunesid välja miljoneid aastaid tagasi, et aidata meie esivanematel suunata kogu seksuaaltung korraga vaid ühele partnerile ja suguakti sooritamisele,“ ütles Fisher väljaandele NY Daily News. „Ja kui sinu romantilistele tunnetele enam ei vastatud, olid kaotanud kõige olulisema, mida elul sulle pakkuda oli: paaritumispartneri.“

Fisher analüüsis koos kolleegidega 15 ülikooliealise katseisiku (10 naise ja 5 mehe) ajutegevust, kes olid hiljuti partnerist lahku läinud, kuid ei suutnud sellest hoolimata saada üle romantilistest tunnetest selle inimese vastu. Suhete keskmine pikkus oli olnud umbes kaks aastat ja lahkuminekust oli möödunud keskmiselt kaks kuud.

Kõik katsealused said kõrgeid tulemusi kirgliku armastuse testis, mida psühholoogid kasutavad romantiliste tunnete tugevuse määramiseks. Lisaks mainisid osalejad, et mõtlevad oma ekspartnerile enam kui 85% ärkvel oldud ajast.

Katse jooksul vaatasid osalejad endise partneri pilti ja neil paluti mõelda koosveedetud ajale. Katsealused vaatasid ka teiste tuttavate inimeste, näiteks klassikaaslaste või sõprade sõprade pilte. Testis osalejad lahendasid ekspartneri ja tuttava isiku pildi vaatamise vahepeal matemaatikaülesande, et kontrollida ja suruda maha eksperimendi esimeses pooles tekitatud romantilisi tundeid.

Uuringu tulemused avaldati ajakirja Journal of Neurophysiology juulinumbris.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada