Depressioon võib kahekordistada dementsuse ohtu

Depressioon võib kahekordistada dementsuse ohtu

Vastavalt värsketele uurimustele võib depressiooni põdemine kahekordistada dementsuse ilmnemise riski vanaduses.

Asjatundjad on alati täheldanud seost nende kahe tervisehäire vahel, kuid siiani pole leitud tõendeid selle kohta, kas üks viib teise tekkimiseni. Kaks ajakirjas Neurology avaldatud uurimust väidavad, et depressioon suurendab dementsuse ilmnemise tõenäosust, kuigi need ei too välja selle seose põhjuseid. Teadlased rõhutavad, et uurimistulemused osutavad vaid seosele, mitte otsesele põhjusele.

Nende sõnul tuleb mainitud kahe haiguse vahel valitsevat seost põhjalikumalt uurida. Teadlaste arvamuse kohaselt võib oma osa olla ajukeemial ja eluviisil, näiteks toitumisel ja inimsuhetele kulutatud ajal.

Dr Jane Saczynski Massachusettsi ülikoolist, kes juhtis ühe uuringu läbiviimist, ütles BBC'le antud intervjuus: „Kuigi pole selge, kas depressioon põhjustab dementsust, võib depressioon mitut moodi suurendada dementsuse ilmnemise ohtu.“

See uurimus näitab, et depressiooni põdemine noores eas on tõenäoliselt dementsuse ilmnemise tõsine ohutegur.

„Depressiooniga kaasnev ajukelmepõletik võib soodustada dementsuse teket. Teatavad ajus leiduvad valgud, mille kogus depressiooni mõjul suureneb, võivad suurendada ka dementsuse väljakujunemise ohtu.“

Uuring, mille käigus jälgiti 949 vanurit 17 aasta jooksul, näitas, et dementsus järgnes sagedamini põetud depressioonihoogudele. Uuringu lõpuks oli dementsus välja kujunenud 164 vanuril. Depressiooni põdenutest tekkis dementsus 22 protsendil, depressiooni mittepõdenutest aga ainult 17 protsendil.

Teises, 1239 USA elanikku hõlmanud uuringus keskenduti depressioonihoogude arvu ja dementsusriski seosele. Ilmnes, et mida sagedamini esines depressioonihooge, seda suurem oli ka dementsuse risk. Kahe või enama depressioonihoo läbipõdemine peaaegu kahekordistas dementsuse riski.

Alzheimeri tõve uurimise ühingu tegevdirektor Rebecca Wood kommenteeris: „Dementsuse ja depressiooni sümptomite sarnasuse tõttu võib juhtuda, et vahel aetakse need diagnoosimisel segi, kuid pole teada, kas need haigused on ka bioloogiliselt seotud.

Kuna viimased uurimistulemused näitavad, et depressiooni ja dementsuse vahel võib olla otsene seos, tuleb uurimistegevust kindlasti laiendada.“

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada