Toidupoodide lähedus ja kehamassiindeks on omavahel seotud

Toidupoodide lähedus ja kehamassiindeks on omavahel seotud

Kui tahad olla sale, pead elukohta vahetama. Tasub elada supermarketi lähedal ja kaugemal ahvatlevatest söögikohtadest.

Buffalo ülikooli teadlaste asumiuuringust, milles keskenduti seostele toitumiskeskkonna, hoonestuse ja naiste kehamassiindeksi vahel, ilmnes, et nende naiste kehamassiindeks, kes elasid supermarketile (vastandina esmatarbekauplusele) lähemal, oli madalam ja et mida suurem oli söögikohtade arv viieminutilise jalutuskäigu raadiuses kodust, seda kõrgem oli ka naiste kehamassiindeks, vahendas Science Daily.

Kehamassiindeks (KMI) on suurus, mis väljendab inimese kehakaalu ja pikkuse suhet. Oma kehamassiindeksit saad määrata siit.

Uuringus „Toitumiskeskkond, hoonestus ja naiste kehamassiindeks New Yorgi osariigi Erie maakonna näitel“ osales 172 naist ja see ilmus ajakirja Journal of Planning Education and Research aprillinumbris.

„Eriti olulised on kolm järeldust,“ sõnas Raja.

„Esiteks oli suurem söögikohtade arv viieminutilise jalutuskäigu raadiuses uuritava kodust seotud kõrgema kehamassiindeksiga. Muud tegurid olid konstantsed,“ teatas ta.

„Teiseks oli nende naiste kehamassiindeks, kes elavad supermarketitele ja toidupoodidele (vastandina esmatarbekauplustele) suhteliselt lähedal, üldiselt madalam.

Kolmas ja ehk kõige olulisem järeldus on see, et toitumiskeskkonna ja hoonestuse koostoime on tihedalt seotud ülekaalulisusega,“ ütles Raja. „Näiteks mitmekesine hoonestus soodustab kehalist aktiivsust, ent kui ümbruskonnas domineerivad söögikohad, viib see lõppkokkuvõttes kehamassiindeksi suurenemiseni.“

Tema sõnul tuleks tulevastes hoonestus- ja terviseuuringutes arvesse võtta toitumiskeskkonna mõju naistele. Lisaks antakse uurimuses soovitusi toitumiskeskkonna parandamiseks planeerimisstrateegiate abil.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada