Silmade uurimine võimaldab Alzheimerit varakult diagnoosida

Silmade uurimine võimaldab Alzheimerit varakult diagnoosida

Uue uurimuse kohaselt kuhjuvad Alzheimeri tõbe põdevatel patsientidel amüloidsed laastud lisaks ajule ka silmade võrkkestas. See protsess toimub juba haiguse varases järgus ning seega võib silmade uurimine aidata haigust varakult diagnoosida.

Haiguslikke amüloidseid naaste, mis kahjustavad rakke ja häirivad rakkudevahelist infovahetust, peetakse Alzheimeri tõve peamiseks tunnuseks. Kuna selliseid muudatusi ajus on praeguste meetoditega raske tuvastada, saab Alzheimeri tõve kõige paremini diagnoosida alles lahkamisel, vahendab teadusportaal Novaator väljaannet LiveScience.

Üha uued uurimused viitavad, et Alzheimeri tõve kahjustused ajus tekivad juba tükk aega enne seda, kui vaimsete võimete halvenemine välja paistma hakkab. Kui arstid suudaksid haigust varem diagnoosida, võib varakult ravi alustades olla võimalik vähemalt vaimset allakäiku aeglustada.

Uues uurimuses avastasid teadlased haigusele iseloomulikud amüloidsed naastud surnud Alzheimeri tõbe põdenud inimeste silma võrkkestas. Naaste leiti nii nendelt inimestelt, kellel haigus oli kindlalt diagnoositud, kui ka nendel, kellel alles kahtlustati haiguse varase järgu esinemist.

Seejärel muundasid teadlased laborihiiri geneetiliselt nii, et neil arenes Alzheimeri tõbi. Naastude avastamiseks süstiti hiirte verre fluorestsentset ainet, mis suudab läbida vere ja võrkkesta vahelise barjääri ning seostub võrkkestas asuvate naastudega, muutes need mikroskoobi all märgatavateks. Nii leiti, et võrkkesta tekivad naastud juba haiguse varajases, ilma sümptomiteta järgus, enne naastude tekkimist ajus.

Teadlased leidsid ka seose võrkkestas ja ajus asuvate naastude hulga vahel haiguse edenedes hiirtel. Kui hiiri raviti immuunsüsteemi mõjutava ravimeetodiga, mis vähendab ajus asuvate naastude hulka, vähenes naastude hulk samavõrra ka silma võrkkestas. See avastus viitab, et silmade uurimine võib olla usaldusväärseks vahendiks, et hinnata aju vastust ravile. Tulemused avaldati ajakirjas NeuroImage.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada