Peedimahla kasulikkus tuleneb nitraadisisaldusest

Peedimahla kasulikkus tuleneb nitraadisisaldusest

Uuringud on näidanud, et punapeedimahl langetab vererõhku tänu nitraadisisaldusele.

USA ajakirjas Hypertension avaldatud uuringu andmetel alanes 24 tunni jooksul nende inimeste vererõhk, kes jõid peedimahla või võtsid nitraaditablette, vahendab BBC News.

Mida kõrgem on vererõhk, seda tugevam on ka nitraatide mõju.

Uuringus avaldati lootust, et peagi võetakse kasutusele „looduslikumad“ vahendid vererõhu alandamiseks. Nitraate leidub paljudes köögiviljades.

Üks varasem uuring kinnitab, et pool liitrit peedimahla alandab oluliselt vererõhku ka nendel, kelle vererõhk on normis.

Uuringu läbiviija, Bartsi ja Londoni meditsiini- ja hambaravikooli veresoonkonna farmakoloogia professori Amrita Ahluwalia sõnul on nüüdseks leitud sellele seletus.

„Tõestasime, et punapeet ja nitraadikapslid on vererõhu alandamisel sama tõhusad, mis omakorda kinnitab, et peedimahla vererõhku alandava toime saladus peitub just selle nitraadisisalduses,“ ütles ta.

Uuringu andmetel muutuvad anorgaanilised nitraadid, mida punapeet sisaldab, seedimisprotsessi käigus gaasiliseks lämmastikoksiidiks. See gaas aitab veresoontel laieneda ja lõõgastuda, vähendades sedasi vererõhku.

Igal aastal sureb Inglismaal südame- ja veresoonkonna haigustesse üle 110 000 inimese.

Üle 25 protsendi maailma rahvastikust kannatab kõrge vererõhu käes ja hinnanguliselt kasvab see näitaja 2025. aastaks 30 protsendini.

Teadlaste sõnul vähendavad infarkti ja insuldi riski kõige paremini lehtköögiviljad, näiteks lehtsalat, ja punapeet, sest need sisaldavad rohkesti mullas leiduvatest nitraatidest pärinevaid anorgaanilisi ühendeid.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

Juss
05.07.10 23:12
Varasematest uuringutest on ju teada, et niitraadid suures koguses on tervisele väga ohtlikud???
-133
   
+125

Lisa kommentaar

Saada