Mida teha tüügastega?

Mida teha tüügastega?

Nahale ja limaskestadele kasvanud tüügaste puhul on tegemist nakkushaigusega, mille tekitajaks on inimese papilloomiviiruse mitmed tüübid. Kuna paljud tüügaste vormid võivad püsida aastaid ja tekitavad ka esteetilisi probleeme, otsitakse varem või hiljem abi arstilt või apteekrilt.

Dermatoveneroloog Nele Nurmik selgitab, et soolatüügastel on mitmeid erivorme.

Tavalisi soolatüükaid leidub neid enamasti sõrmedel ja mujal nahal, kus on suhteliselt õhuke epidermis. Nende tunnuseks on luubi all nähtavad väikesed mustad täpikesed – need aitavad eristada soolatüükaid muudest nahapaksenditest.

Peopesade ja taldade soolatüükad võivad ajapikku moodustada suuri sarvestunud massidega alasid. Kuna taldadel on tüügastel tugev kasv, siis sageli kaasneb nendega „võõrkeha tunne“ ja valulikkus käimisel.

Lamedate soolatüügaste meeliskohtadeks on lõug, labakäed, küünar- ja põlvenukid. Neid on alati palju, nad ei kasva väga kõrgeks ja värvus varieerub nahavärvi varjunditest kuni roosakaslillani.

Niitjad soolatüükad on tavaliste soolatüügaste erivorm. Need paiknevad enamasti õhema nahaga piirkondades ja voltides, kus rohkem hõõrumist (nt. silmalaugudel). Nad on kujult piklikud, roosakas-valkjad, kuid omavad ikkagi väikest sarvestunud massi otstes. Viimane aitab neid eristada tavalistest papilloomidest e. nahanäsadest. Nakatumine toimub enamasti sekundaarselt nt. kui hõõruda silmi sõrmedega, millel kasvavad soolatüükad.

Tegelikult ei põlga soolatüükad elupaigana ära ühtegi piirkonda inimkeha pinnal.

Võitlust soolatüügastega tuleks nendega võitlust alustada võimalikult ruttu peale nende ilmumist. Ravimeetodid jagatakse laias laastus kaheks, millest enamtuntud on nn. „külmutamine“ või „kõrvetamine“. Viimsel ajal on neile lisandunud ka CO2 laser, harva kasutatakse kirugilist meetodit. Kuigi enamik nendest „valuvõtetest“ viib võiduka lõpuni soolatüügaste üle, on nad  siiski veidi piinarikkad ja võivad lõppeda ka armide tekkega.

Soolatüügaste ravi tavameetodid on valuvabad, kuid vajavad  kannatlikkust. Väikeste soolatüügaste puhul saab abi kooriva toimega lakki kasutades. Väga suurte soolatüügaste puhul võiks alustada ka salitsüülhappe plaastritest ning umbes nädal peale kasutamist on soovitav ravi jätkata lakiga.

Täispikk versioon artiklist on ilmunud maikuu ajakirjas Apteeker.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada