Suitsetamiskeeld vähendas südameinfarkti tõttu hospitaliseerimist

Suitsetamiskeeld vähendas südameinfarkti tõttu hospitaliseerimist

Uuringu andmetel vähenes 2007. aasta juulile – ajale, mil kehtima hakkas suitsetamiskeeld – järgnenud aastal Inglismaal südameinfarkti tõttu hospitaliseeritavate inimeste arv 1200 võrra.

2,4-protsendiline langus oli küll tagasihoidlikum kui mõnel pool mujal, kus sarnane keeld kehtestati, kuid võis sellegipoolest aidata riiklikul tervishoiuteenistusel säästa kaheksa miljonit naelsterlingit, kirjutab BBC.

Bathi ülikooli uurimisrühm analüüsis hospitaliseerimiste arvu ajavahemikus 2002–2009.

Tervishoiuorganisatsiooni London Health Observatory poolt läbiviidud sõltumatu uuring, milles tugineti enda kogutud andmetele, näitas, et riiklik tervishoiuteenistus hoidis esimesel aastal pärast Inglismaal avalikes siseruumides suitsetamise keelu kehtestamist kokku 8,4 miljonit naelsterlingit.

Bathi uuring, milles uuriti tervishoiuministeeriumi tellimusel 49 miljonit inimest, on seni suurim ja põhjalikem suitsetamiskeelu mõju uuring.

Teoorias mõjub suitsuga kokkupuude mittesuitsetajate südamele samamoodi kui see, kui nad ise vähesel määral suitsetaksid, ning võib kaasa tuua tõsiseid pärgarteriprobleeme. See tähendab aga seda, et vähemalt mõningane suitsetamiskeelu mõju peaks ilmnema suhteliselt kiiresti.

Uuringud annavad sellistest keeldudest vastuolulise pildi. Ühe USA uuringu kohaselt vähenes pärast keelu kehtestamist südameinfarkti tõttu hospitaliseeritavate inimeste arv koguni 40%. Seevastu teistes uuringutes, eriti Uus-Meremaal ja Itaalias Piemontes läbiviidutes, ei ilmnenud mingit langust.

Šotimaal, kus keeld kehtestati 2006. aasta märtsis, läbiviidud uuringud näitasid, et aasta pärast keeldu oli südameinfarkti tõttu hospitaliseeritud inimeste arv vähenenud 17%.

Bathi ülikooli uurimisrühm aga nii suurt langust ei täheldanud. Uurimisrühma väitel oli üks sellise languse põhjustest enne 2007. aasta õigusakti vastuvõtmist see, et paljud asutused olid keeldu oodates juba varem oma ruumides suitsetamise ära keelanud.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada