Kui laps saab viga, võib oht varitseda ka tema õde-venda

Kui laps saab viga, võib oht varitseda ka tema õde-venda

Suvi on laste õnnetusjuhtumite kõrgaeg: kõik on õues, kool on läbi, sõidetakse rattaga, ronitakse puu otsa, mängitakse veekogude ääres ning liiga sageli saadakse viga.

Washingtoni ülikooli pediaatria dotsent dr Brian D. Johnston täheldas, et vigastused näivad koonduvat kronoloogiliselt perekonniti: kui üks pereliige saab viga, tabab varsti näiliselt seosetu vigastus ka mõnda teist pereliiget,  kirjutab NY Times.

Dr Johnston uuris koos oma kolleegidega arvukat lastepopulatsiooni ja leidis, et kui laps sai nii tugevasti viga, et vajas haiglaravi, ähvardas ka kõiki teisi sama pere lapsi järgmise kolme kuu jooksul suurem vigastuste oht. Nende kolme kuu möödudes riskitase normaliseerus. Käesoleva aasta alguses avaldatud järeluuringust selgus, et peaaegu 20% peredes tuli ette lastega juhtunud õnnetusi või korduvaid õnnetusi, mille korral oli vaja pöörduda arsti poole. Järgmised õnnetused ei pruukinud olla esimeste sarnased.

Nendele ohtlikele perioodidele mõtlemine aitab ehk anda lapsevanematele head nõu eriti kriitilisteks aegadeks. Dr Johnstoni sõnul aitab kordusvigastust – mitte ainult lastel vaid ka nende õdedel-vendadel – prognoosida selline seisund nagu posttraumaatiline ärevus, mis on üks posttraumaatilise stressi komponentidest. Posttraumaatiline stress muudab lapsed ärevaks, nad on närvilised ja reageerivad tõenäoliselt üle.

Vigastustega tegelevate asjatundjate sõnul on parimaid tulemusi vigastuste ennetamisel saavutatud üldlevinud kaitseabinõudega nagu turvavööd, rattakiivrid ja piirded basseinide ümber.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada