Inimesed muutuvad kohvi suhtes immuunseks

Inimesed muutuvad kohvi suhtes immuunseks

Kohvi kasutamine ergutina võib olla mõttetu, kui seda juua liiga sageli.

Asjatundjad on enda sõnul avastanud, et suures koguses kofeiini tarbivatel inimestel kujuneb selle stimuleeriva toime suhtes välja immuunsus, kirjutab BBC News.

Kuigi kofeiin on ergutava toimega, avaldab ta mõju ainult siis, kui inimene ei ole joogiga harjunud. Oma järeldustes tuginevad uurijad 379 vabatahtlikuga läbiviidud katse tulemustele.

Ühendkuningriigi ja Saksamaa teadlased palusid kõigil katseisikutel loobuda 16 tunniks kohvi tarvitamisest. Pooled osalenutest olid mõõdukad või suured kohvijoojad, kes tarbisid päevas 1–6 tassi kohvi. Ülejäänud ei joonud kohvi üldse või jõid seda harva.

Seejärel anti pooltele osalenutest 100 mg annus kofeiini, mis võrdub tassitäie espressoga, ja ülejäänutele platseebot, mis kofeiini ei sisaldanud.

Platseebot saanud mõõdukad ja suured kohvijoojad täheldasid erksuse vähenemist ja peavalu tugevnemist, kofeiini saanutel neid sümptomeid ei esinenud.

Nende erksuse tase pärast kofeiini manustamist ei olnud siiski kõrgem kui nendel kofeiini mitte või harva tarbinud isikutel, kes said platseebot.

See näitab, et kofeiin lihtsalt taastab kohvijooja erksustaseme ehk viib selle „normi“.

Kui olete harjunud palju kohvi jooma, võite pärast selle tarbimise lõpetamist väga vabalt end uimasena tunda.

Teadlaste sõnul kinnitavad tulemused seisukohta, et suured tee- ja kohvisõbrad joovad neid jooke suurtes kogustes selleks, et vältida võõrutusnähtusid.

„Olgugi et pidevalt kofeiini tarbivad inimesed tunnevad pärast selle manustamist erksust – eriti pärast hommikust tee, kohvi või muu kofeiini sisaldava joogi tarbimist –, kinnitavad tõendid, et tegemist on pelgalt ägedate kofeiinivõõrutusnähtude väsimusttekitava mõju tagasipööramisega,“ selgitas professor Peter Rogers Bristoli ülikoolist.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada