Öised snäkid on hammastele kahjulikud

Öised snäkid on hammastele kahjulikud

Taani spetsialistide sõnul võib keset ööd einestamine hambaid tõsiselt kahjustada.

Teadlased uurisid 2217 taanlase haiguslugu ja leidsid, et kesköine einestamine suurendab hammaste kaotamise riski olenemata sellest, mis laadi toiduga on tegemist, kirjutab BBC News.

Kopenhaageni ülikooli teadlased peavad süüdlaseks muutusi süljevoolus. Nende sõnul on toidukübemete suust eemaldamiseks oluline piisava sülje olemasolu.

Kopenhaageni ülikooli töörühm uuris koos USA kolleegidega 2217 ühte meditsiiniuuringusse kaasatud taanlase haiguslugu.

Nendest 173 (8%) võis liigitada öisteks sööjateks, sest nad tarbisid vähemalt veerandi oma päevasest kalorikogusest pärast õhtusööki või ärkasid vähemalt kaks korda nädalas öösel üles, et kuuvalgel einestada.

Kui teadlased analüüsisid seda, mis toimus uuringus osalejatega kuue aasta vältel, olid tulemused märkimisväärsed.

Nimelt oli öistel näksijatel hammaste kaotus sagedam – isegi siis, kui võeti arvesse muid tegureid nagu vanus, suitsetamine ja suhkru/süsivesikute tarbimine.

Kuigi hambaarstid ei saa keelata patsientidel keset ööd süüa, peaksid nad dr Jennifer Lundgreni ja tema kolleegide arvates hoiatama neid sellega kaasnevate ohtude eest.

„Arstid peaksid olema teadlikud öise söömise mõjust suuhügieenile, tõhustama hammaste kontrolli ja suuhügieeni alast selgitustööd öiste sööjate seas ning suunama nad vajadusel ravile.“

Briti hambaarstide liidu (British Dental Association) teaduslik nõustaja professor Damien Walmsley selgitas: „Söömine öösel, kui suu on kõige kuivem ja toit püsib suus kauem, tugevdab suure suhkrusisaldusega ja happeliste toitude ja jookide kahjulikku mõju.“

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada