Hambapesu hoiab südamehaigused eemal

Hambapesu hoiab südamehaigused eemal

Teadlaste väitel seavad need, kes ei pese kaks korda päevas hambaid, end südamehaiguste ohtu.

Šotimaal läbiviidud uuring, mis hõlmas üle 11 000 täiskasvanu, näitas, et kehva suuhügieeniga inimestel on 70% suurem risk haigestuda südamehaigustesse kui kaks korda päevas hambaid pesevatel.

On teada, et organismis – sealhulgas suus ja igemetes – esinevad põletikud mängivad olulist rolli arterite ummistumises ning see võib omakorda viia infarktini. Tegemist on esimese korraga, kus teadlased uurivad seda, kas hammaste pesemise sagedus mõjutab kuidagi südamehaiguse väljakujunemise riski.

Uuringus koguti andmeid eluviisi ja harjumuste, näiteks suitsetamise, kehalise aktiivsuse ja suuhügieeni kohta.

Osalenutel paluti anda teavet ka selle kohta, kui tihti nad hambaarsti külastavad ja kui sageli hambaid pesevad.

Üldkokkuvõttes külastas 6 inimest 10-st hambaarsti üks kord poolaastas ning 7 inimest 10-st pesi hambaid kaks korda päevas.

Kaheksa-aastase uuringu kestel tuvastati 555 infarkti või muud „kardiovaskulaarset sündmust“, millest 170 lõppesid surmaga, kirjutab BBC News.

Võttes arvesse selliseid südamehaiguste riskitegureid, nagu sotsiaalne päritolu, ülekaalulisus, suitsetamine ja pärilikkus, leidsid uurijad, et kaks korda päevas hambaid pesevatel inimestel oli risk väiksem.

Londonis University College’is töötava uuringujuhi professor Richard Watti sõnul on vaja läbi viia täiendavaid uuringuid, et kontrollida, kas seos suuhügieeni ja südame-veresoonkonna haiguste vahel „on tegelikult põhjuslik või on tegemist pelgalt riski markeriga“.

Südamehaiguste vanemõde Judy O’Sullivan Briti südamefondist (British Heart Foundation) märkis: „Kui te ei pese hambaid, võib teie suu nakatuda põletikku tekitavate bakteritega.“

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada