Uus ravim paneb surematud vähirakud taas surema

Uus ravim paneb surematud vähirakud taas surema

Uudne vähiravim suudab muuta viisi, kuidas vähirakud energiat toodavad ja seeläbi kasvaja arengut piirata.

Esimesed väikesemahulised kliinilised katsed annavad lootust, sest neli ajuvähi agressiivset vormi põdevat haiget said tänu ravimile elupäevi juurde, vahendab Novaator.

Katsetatav ravimimolekul DCA tõusis maailmas kõneaineks juba 2007. aastal, mil sama töörühm teatas, et rottidel tehtud katsetes näitas ravim mõju: kasvajad vähenesid ja ravil ei olnud olulisi kõrvaltoimeid

Tartu Ülikooli rakubioloogia professor Toivo Maimets ütles, et Kanada teadlaste tööd põhinevad juba 1930ndatest aastates pärineval tähelepanekul, et vähirakkude ja normaalsete rakkude energiatootmine toimub täiesti erinevate põhimõtete järgi. Vähirakkude poolt kasutatav energiatootmise viis muudab rakud surematuteks, sest nendeni jõua programmeeritud rakusurma signaal, mis lähtub mitokondrist. Kui tavalised rakud on surelikud, siis vähirakud on sisuliselt surematud. Kui vähirakud panna energiat tootma tavaliste rakkudega samal moel, siis muutuvad ka vähirakud surelikeks ning seega ei saa kasvaja vohada.

„Nüüd on nad jõudnud paljulubavate tulemusteni: leitud on üsna lihtne kemikaal, mis taastab mitokondrite funktsiooni vähirakkudes,“ ütles Maimets. Esimesed kliinilised katsetused annavad tema hinnangul põhjust mõõdukaks optimismiks.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada