Vorstid suurendavad südamehaiguste riski

Vorstid suurendavad südamehaiguste riski

Uuringu andmetel suurendab lihatoodete, näiteks vorsti söömine südamehaiguste tõenäosust, samas kui ehtne liha ei näi olevat nii kahjulik.

Harvardi ülikooli uurimisrühm, mis analüüsis kokku enam kui miljonit inimest hõlmanud uuringuid, leidis, et juba 50 grammi töödeldud liha söömine päevas suurendab diabeediriski, kirjutab BBC News.

Sellist riski ei täheldatud aga siis, kui päevas tarbiti lausa kaks korda suuremas koguses töötlemata liha, näiteks veise-, lamba- või sealiha.

Seda sarnasest rasvasisaldusest hoolimata.

Teadlased oletavad, et kui töödeldud ja töötlemata liha sisaldavad sama palju kolesterooli ja küllastunud rasvhappeid, võib erinevat mõju tervisele seletada töödeldud lihale lisatud soola ja säilitusainetega.

Töödeldud liha all mõeldakse igasugust liha, mida on säilitamiseks suitsutatud, kuumutatud või soolatud ning sellesse rühma kuuluvad muuhulgas peekon, vorst, salaami ja lihakonservid.

Sool võib tõsta mõnel inimesel vererõhku ja see on omakorda üks südamehaiguste peamisi riskitegureid.

Loomkatsete käigus on avastatud, et nitraatide sisaldus võib soodustada ateroskleroosi väljakujunemist ja vähendada glükoositaluvust – need omakorda võivad põhjustada südameprobleeme ja diabeeti.

Harvardi ülikooli tervishoiukooli uurimisrühm analüüsis 20 uuringut, mis hõlmasid kokku enam kui miljonit osalejat 10 riigist.

Üldjuhul seostati iga 50-grammise töödeldud liha portsjoni, s.t ühe vorsti- või peekoniviilu tarbimist päevas 42% suurema südame isheemiatõve väljakujunemise tõenäosusega ja 19% suurema diabeediriskiga.

„Ehkki sedalaadi pikaajaliste vaatlusepõhiste uuringutega ei saa tõestada põhjuslikku seost, võeti kõigis neis arvesse ka muid riskitegureid,“ märkis uuringu põhiautor Renata Micha.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada