Toiduainetes sisalduvad pestitsiidid põhjustavad lastel tähelepanu puudulikkuse ja hüperaktiivsuse häiret

Toiduainetes sisalduvad pestitsiidid põhjustavad lastel tähelepanu puudulikkuse ja hüperaktiivsuse häiret

Värske uuringu tulemused näitavad, et kokkupuude sageli marjades, selleris ja muudes toiduainetes suures koguses sisalduvate orgaaniliste fosfaatidega võib suurendada tõenäosust, et lapsel kujuneb välja tähelepanu puudulikkuse ja hüperaktiivsuse häire (attention-deficit hyperactivity disorder, ADHD).

Uuringu autorite sõnul puuduvad praegu siiski tõendid selle kohta, et kokkupuude pestitsiididega võib tõepoolest ADHD-d põhjustada, vahendab HealthDay News.

„Vanemad ja lapsed ei tohiks kindlasti puu- ja köögiviljade tarbimisest loobuda,“ ütles uuringu autor, Montreali ülikooli ja Sainte-Justine’i ülikooli kliinikumi keskkonna- ja töötervishoiu osakonna abiteadur Maryse Bouchard.

Varasemad uuringud on näidanud, et orgaaniliste fosfaatidega nii sünnieelselt kui sünnijärgselt kokkupuutumise ning väikelaste arenguprobleemide vahel valitseb seos.

Ent enamik varasemaid uuringuid on keskendunud pigem liigsele kui keskmisele kokkupuutele orgaaniliste fosfaatidega.

„Orgaanilised fosfaadid on ühed kõige laialdasemalt põllumajanduses kasutatavad pestitsiidid, millega kaitstakse põllukultuure ning puu- ja köögivilju,“ märkis Bouchard. „Lapsed puutuvad nendega kokku peamiselt toidu, eriti puu- ja köögiviljade kaudu.“

Bouchard ja tema kolleegid analüüsisid kokkupuuteid pestitsiididega ja ADHD esinemissagedust enam kui 1100 Ameerika lapsel vanuses 8–15 eluaastat.

„Analüüs näitas, et mida intensiivsem on kokkupuude (uriinis sisalduvate metaboliitide põhjal), seda suurem on ADHD väljakujunemise tõenäosus,“ lisas Bouchard.

Aga kuidas pestitsiidid täpselt aju arengut kahjustavad? Autorite sõnul võivad suured orgaaniliste fosfaatide doosid pärssida närvisüsteemi ensüümi atsetüülkoliinesteraasi toimet. Väiksemates doosides võib see pestitsiid mõjutada erinevaid kasvutegureid ja neurotransmittereid.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada