Kuseteede infektsioonid ei allu antibiootikumidele

Kuseteede infektsioonid ei allu antibiootikumidele

Asjatundjad hoiatavad, et kuseteede infektsioone on järjest raskem ravida, kuna need on muutumas praegustele antibiootikumidele järjest resistentsemaks.

Asjatundjate sõnul on probleemi põhjuseks see, et põllumajanduses kasutatakse ülemäära antibiootikume ning selle mõju kandub omakorda toiduahelasse, kirjutab BBC News.

Hongkongi ülikooli teadlased leidsid tõendusmaterjale, mille kohaselt kanduvad resistentsust põhjustavad geenid sedasi loomadelt inimestele üle.

Teadlased uurisid baktereid Escherichia coli, mis põhjustavad lõviosa inimese kuseteede infektsioonidest.

Inimestelt ja loomadelt võetud proove analüüsides leiti mõlematest üks ja sama antibiootikumiresistentsuse geen.

Seda geeni, mille tähis on aacC2 ja mis kodeerib resistentsust sageli kasutatavale antibiootikumile gentamitsiin, leiti umbes 80 protsendist proovidest (kokku analüüsiti 249 inimestelt ja loomadelt võetud proovi).

„Need resistentsusgeenid võivad inimorganismi sattuda toiduahela kaudu, loomadega otseselt kokku puutudes või saastunud veest,“ selgitas uuringu põhiautor dr Pak-Leung Ho.

„Kui need resistentsusgeenid jõuavad inimesi nakatavatesse bakteritesse, ongi haigusi raskem ravida.“

Kuigi uuring viidi läbi vaid ühes piirkonnas – Hongkongis – on probleem asjatundjate hinnangul üleilmne.

„Liha ja põllumajandusloomade rahvusvahelise kaubanduse tagajärjel võib ühes geograafilises piirkonnas tekkinud antibiootikumiresistentsus väga kergesti muutuda üleilmseks,“ ütles dr Ho.

„Tervishoiuasutused peavad hoolikalt jälgima resistentsuse ülekandumist põllumajandusloomadelt inimestele ning hindama, kuidas see mõjutab inimeste poolt kasutatavate antibiootikumide tõhusust.“

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada