Arsti nägemine tõstab vererõhku

Arsti nägemine tõstab vererõhku

Teadlased leidsid taas kinnitust nn. valge kitli efektile, mis seisneb selles, et arsti juures käies tõuseb inimestel vererõhk.

Uudsena selgus aga, et efekt on tugevam nende inimeste puhul, kel on niigi ebatervislikult kõrge vererõhk, vahendab Tarbija24.

Vererõhu tõusu põhjuseks on stress, mida haiglas või arsti vastuvõtul viibimine tekitab, järeldasid 8500 patsienti jälginud Austraalia uurijad.

Leiti, et kodus vererõhku mõõtes said katsealused keskmiselt 17 ühiku võrra madalama tulemuse kui siis, kui selle protseduuri viis läbi meditsiiniõde. Kui vererõhku mõõtis arst, oli see kodus saadud mõõtmistulemusest tervelt 29 ühiku võrra kõrgem.

Lisaks selgus, et mida lähemal oli patsiendi vererõhk normaalsele tasemele, seda vähem mõjutas arsti või õe juuresolek mõõtmistulemusi. Liigkõrge vererõhuga inimeste puhul oli kodus ja arsti juures saadud mõõtmistulemuste erinevus tunduvalt suurem.

Terviseasjatundjate sõnul näitavad tulemused, et inimesed on arsti juures käies närvis ja neid tuleks julgustada rohkem kodus vererõhku mõõtma.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada