Kofeiin vähendab eksimusi vahetustega töötajate töös

Kofeiin vähendab eksimusi vahetustega töötajate töös

Kofeiin võib aidata vahetustega või öösel töötavatel inimestel vähem vigu teha, selgus mittetulundusühingu Cochrane Collaboration äsjasest uuringust. Need tulemused mõjutavad nii tervishoiusektorit kui ka muid majandusharusid, kus rakendatakse vahetustega või öösel töötavaid töötajaid, näiteks transpordisektorit.

Enam kui 15% tööstusmaade töötajatest peab mingil määral töötama vahetustega või öösiti ning see võib ajada sassi organismi loomuliku ööpäevase rütmi ehk „bioloogilise kella“, kirjutab Science Daily. Nn vahetustega töö häire (shift work disorder, SWD) korral magavad töötajad üksnes lühikest aega ja seetõttu võivad nad tööajal muutuda väga uniseks. Arvatakse, et unisus suurendab kahjulike tagajärgede, näiteks liiklus- ja tööõnnetuste ning ravivigade riski.

Uurijad analüüsisid andmeid, mis saadi 13 uuringu käigus, mille raames analüüsiti kofeiini mõju vahetustega töötajate töövõimele, enamasti simuleeritud töötingimustes. Töötajatele manustati kofeiini kohvi, tablettide, energiajookide ja kofeiini sisaldava toidu kaudu. Mõnedes uuringutes hinnati töövõimet selliste ülesannete abil nagu autojuhtimine, samas kui teistes hinnati seda hoopis neuropsühholoogiliste testidega. Kofeiin näis vähendavat vigu tõhusamalt kui platseebo või uinakud ning parandavat mitmesugustes neuropsühholoogilistes testides, sealhulgas mälu, tähelepanu, taju, mõtete sõnastamise ning arutlusvõime testides saavutatud tulemusi.

Üheski uuringus ei mõõdetud otseselt õnnetusjuhtumite esinemissagedust, kuid uurijate sõnul saab parema töövõime ümber arvestada unisusest tingitud õnnetusjuhtumite arvu vähenemiseks. „Küllap on mõistlik eeldada, et väiksem vigade arv on seotud väiksema õnnetusjuhtumite arvuga, kuigi me ei saa seda vähenemist kvantitatiivselt hinnata,“ märgib uuringu põhiautor Katharine Ker Ühendkuningriigis asuvast Londoni troopikameditsiinikoolist.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada