Kohvi, karastusjookide ja käärsoolevähi vahel puudub seos

Kohvi, karastusjookide ja käärsoolevähi vahel puudub seos

Kas joote sageli koolajooke või olete kohvisõltlane? Meil on teile häid uudiseid: värske uuring viitab sellele, et suures koguses kohvi ja magusate karastusjookide tarbimine ei pruugi suurendada käärsoolevähi riski.

Varasemad uuringud on andnud vastuolulist teavet selle kohta, kas kohvi ja tee joomine suurendab vähiriski või mitte. Magusad karastusjoogid on aga seotud ülekaalulise ja muude seisunditega, mida peetakse eriti käärsoolevähi riski suurendajateks, vahendab HealthDay News.

Värskes uuringus analüüsis dr Xuehong Zhang koos kolleegidega Harvardi tervishoiukoolist 13 Põhja-Ameerikas ja Euroopas läbi viidud uuringu tulemusi. Kokku hõlmasid need uuringud enam kui 730 000 inimest, kellest enam kui 5600-l kujunes välja käärsoolevähk.

Päevas üle kuue tassi (1 tass = 237 ml) kohvi joomine ei suurendanud käärsoolevähi riski. Samuti ei suurendanud seda riski päevas rohkem kui poole liitri magusate karastusjookide tarbimine, kuid uurijad hoiatavad, et selliseid inimesi oli uuringus osalenute seas vähe ning nende väike arv võis tulemusi mõjutada.

Uurijate sõnul ei mõjutanud tulemusi kuigi palju sellised tegurid nagu sugu, suitsetamine ja alkoholi tarvitamine.

Käärsoolevähi riski väikest suurenemist täheldati suurtel teejoojatel (rohkem kui neli tassi kofeiiniga teed päevas), aga nii suures koguses teed tarbivaid inimesi ei osalenud uuringutes kuigi palju.

Tulemusi kommenteerides märkisid Arizona vähikeskuse uurijad, et „vastupidiselt kohvi ja tee tarbimisele saab magusate jookide tarbimine paljudes maades alguse juba lapsepõlves. Pealegi on magustatud jookide tarbimine vanemate täiskasvanute seas enamasti palju väiksem. Need erinevused kokkupuudetes magusate jookidega võivad viidata sellele, et magustatud jookide tarbimist tuleks hinnata nooremas eas – nii saaks hinnata ka nende mõju tervisele.“

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada