Miks muutuvad haigused ravist hoolimata krooniliseks?

Miks muutuvad haigused ravist hoolimata krooniliseks?

Antibiootikumravi käigus ei suudeta kunagi ära hävitada kõiki baktereid, sest nad valdavad erilist ellujäämisstrateegiat - teeseldes surnut, jäävad nad ravimitele märkamatuks. Uuesti ellu ärgates toovad aga vahepeal uinunud bakterid kaasa haiguste krooniliseks muutumise.

Antibiootikumid suudavad haigusi tekitavaid baktereid tappa vaid siis, kui need aktiivselt kasvavad ja paljunevad. Kui bakterite elukeskkond halveneb, siis laskuvad nad uinunud olekusse, mil ka antibiootikumid neile ei mõju, vahendab Tarbija24 teadusportaali Novaator.

Bakterite selline võime uinunud olekusse laskuda on olnud teadlaste uurimisobjektiks juba aastakümneid. See omadus muudab keeruliseks näiteks tuberkuloosiravi, sest haigustekitajast lõplikult lahti saada pole alati võimalik.

Isegi kui bakterikultuur on tundlik mingile antibiootikumile, siis ei ole võimalik kunagi selle antibiootikumiga tappa kõiki selle kultuuri baktereid, ütles Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi teadur Arvi Jõers. Alati jäävad mõned bakterid tänu uinumistaktika kasutamisele ellu ja suudavad pärast antibiootikumravi lõppu uuesti kasvama hakata.

Näiteks põiepõletikud muutuvad krooniliseks, sest osa baktereid jääb hoolimata antibiootikumravist alles ning ärkab mingi aja pärast uuesti elule, ütles Jõers.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada