Alla 50-aastaseid naisi ohustab tööstress

Alla 50-aastaseid naisi ohustab tööstress

Enam kui 12 000 meditsiiniõde hõlmanud uuringust selgus, et stress tööl suurendab alla 50-aastastel naistel südamehaiguste riski.

Taanis töö- ja keskkonnameditsiini vallas tehtud uuringutest järeldatakse, et pinged tööl mõjutavad rohkem noori naisi kui neid, kes on 50. ja 60. eluaastates, vahendab BBC News.

Need tulemused näitavad, et vanematel naistel mängivad südamehaiguste väljakujunemisel suuremat rolli muud tegurid.

Uuringus esitati küsimusi tööstressi kohta enam kui 12 000 meditsiiniõele vanuses 45–64 ja nende tervist jälgiti 15 aasta vältel – kuni 2008. aastani.

Selleks ajaks oli 580 õde südame isheemiatõve (sh 349 angiini- ja 138 infarktijuhtu) tõttu haiglaravile paigutatud.

Pärast selliste riskitegurite nagu suitsetamine ja diabeet arvesse võtmist leidsid teadlased, et nendel, kes kirjeldasid tööstressi olevat „liiga suure“, oli 35% suurem tõenäosus haigestuda südamehaigustesse kui neil, kelle jaoks stressi tase oli talutav.

Kuid kui tulemusi hakati vaatlema vanuserühmade kaupa, leiti, et stress mõjutas märkimisväärselt üksnes 50-aastaseid ja nooremaid naisi.

Taanis asuva Glostrupi ülikooli haigla teadlaste sõnul võib asi olla erinevate vanuserühmade muutuvas riskiprofiilis.

„Näib, et tööstress avaldab suuremat mõju noorematele naistele,“ märkisid uurijad.

„See on kooskõlas tulemustega, mis on saadud varasemates uuringutes, kus vaadeldi vanusespetsiifilisi mõjusid nii meestele kui naistele.“

„Vanemate naiste madalam riskitase võib olla tingitud muudest riskiteguritest, mille suhteline olulisus kasvab koos vanusega.“

 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada