Trenn vabas õhus tugevdab vaimset tervist

Trenn vabas õhus tugevdab vaimset tervist

Vaid viieminutine treening roheluses, näiteks pargis, võib uurijate sõnul tugevdada vaimset tervist.

Järjest rohkem on tõendeid selle kohta, et tervisespordi, näiteks käimise või jalgrattasõidu kombineerimine loodusega turgutab tervist, kirjutab BBC News.

Värskeimas uuringus analüüsisid Ühendkuningriigi teadlased kümnes uuringus osalenud 1250 inimese andmeid ja leidsid, et nende meeleolu ja enesehinnang paranes treeningute läbiviimisel looduses kiiresti.

Uuringus võeti vaatluse alla mitmed tegevused värskes õhus, sealhulgas käimine, aiatöö, jalgrattasõit, kalapüük, paadisõit, ratsutamine ja talutööd, sellistes keskkondades nagu park, aed või matkarada.

Suurim mõju ilmnes viieminutilise tegevuse korral. Pikemat aega kestnud vabaõhutegevustel oli positiivne mõju küll ilmselge, aga mitte nii suur.

Vaadeldes erinevas vanuses mehi ja naisi, täheldasid uurijad, et muutused nii kehalises kui vaimses tervises olid eriti selgelt näha noortel ja psüühikahäiretega inimestel.

Suuremat mõju täheldati treenimisel keskkonnas, kus oli ka vett – näiteks järve või jõe läheduses.

Uuringu juht, Essexi ülikooli teadlane Jules Pretty märkis, et kõige rohkem kasu saaksid looduses treenimisest need inimesed, kes on enamasti passiivsed või stressis või kannatavad psüühikahäirete all.

„Tööandjad võiksid näiteks julgustada stressirohketel töökohtadel töötavaid inimesi tegema oma vaimse tervise parandamiseks lõunavaheajal lühikese jalutuskäigu lähimas pargis.“

Tema sõnul võiks õues läbiviidavatest treeningukavadest olla kasu ka noorte seaduserikkujate ümberkasvatamisel.

„Poliitikakujundajate jaoks teeb aga asja keeruliseks see, et kuigi kehalist aktiivsust puudutavaid soovitusi on kerge anda, hakatakse neid harva laialdaselt ellu viima.“

 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada