Kirurgidele tulevad appi skalpelliga robotid

Kirurgidele tulevad appi skalpelliga robotid

Robotkirurgia on tänu imepisikestele sisselõigetele ja sageli ka väiksemale tüsistuste ohule muutumas populaarseks valikuvõimaluseks.

Kirurgilist abi vajavad inimesed kujutavad sageli ette, et nad annavad end väljaõppinud kirurgi hoolde, kes käsitseb skalpelli kindla käe ja meelega, kirjutab HealthDay News.

Kuid see ettekujutus on muutumas. Kirurg on endiselt kohal, aga kindel käsi ei pruugi enam kuuluda inimesele.

Robotkirurgia on muutumas populaarseks alternatiiviks traditsioonilisele kirurgiale. Näiteks 2009. aasta lõpus avaldatud uuringu tulemusel kasvas robotinstrumentidega läbiviidud eesnäärmeoperatsioonide arv 2003. aasta 9 protsendilt 2007. aastaks 43 protsendile.

Robotkirurgias viiakse väikeste sisselõigete kaudu organismi peened torud, mis on varustatud kaameratega ja roboti käsitsetavate kirurgiliste instrumentidega, ning kogu protseduur viiakse läbi organismi sees. Selle meetodi pooldajate sõnul võimaldab see tehnoloogia väheminvasiivset kirurgiat, mistõttu patsient paraneb operatsioonist kiiremini.

„Varem tuli eesnäärmeoperatsiooni läbiviimiseks teha üsna suur sisselõige vaagnapiirkonda,“ selgitas robotkirurgia eestkõneleja, Ida-Carolina südameinstituudi direktor ja Ida-Carolina ülikooli kardiovaskulaar- ja rindkerekirurgia kateedri juhataja dr W. Randolph Chitwood juunior.

Uus tehnoloogia ei ole siiski täiuslik. Ajakirjas Journal of the American Medical Association avaldatud uuringu tulemused näitasid, et minimaalselt invansiivse robotkirurgilise eesnäärmeoperatsiooni läbinutel oli suurem kusepidamatuse, erektsioonihäirete ning muude kuse-suguelundkonna tüsistuste risk. Samas täheldati uuringu andmetel patsientidel väiksemat verekaotust, neil esines üldkokkuvõttes vähem tüsistusi ning nad paranesid tõenäoliselt kiiremini ja pidid lühemat aega haiglas viibima.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada