Talvebeebidel esineb sagedamini toiduallergiaid

Talvebeebidel esineb sagedamini toiduallergiaid

USA teadlased avastasid, et sügisel ja talvel sündinud beebidel kujuneb toiduallergia välja suurema tõenäosusega kui kevadel ja suvel sündinutel.

Bostoni teadlased arvavad, et selle põhjus võib olla D-vitamiini ehk päikesevitamiini vaegus, kirjutab BBC News.

Asjatundjate arvates on loomulikust kokkupuutest päikesega saadavat D-vitamiini vaja lapse immuunsüsteemi väljakujunemiseks ning talvebeebid puutuvad päikesevalgusega vähem kokku.

Bostonis asuva Massachusettsi üldhaigla arstide uuring hõlmas 1002 toiduallergia käes kannatavat patsienti, kes olid viimase kuue aasta jooksul viibinud kolme kohaliku haigla kiirabiosakonnas.

Seejärel võrdlesid nad toiduallergiaga patsientide sünnikuud nende omadega, kes viibisid kiirabiosakonnas muudel põhjustel kui toiduallergia.

Tulemusi analüüsides ilmnes, et allergiad näisid olevat seotud sünnikuuga, kuid üksnes alla 5 aasta vanustel patsientidel.

Allergiaravi saanud alla 5-aastastest lastest oli 41% sündinud kevadel või suvel, samas kui sügisel või talvel sündinute osatähtsus oli 59%.

Uurijad teavad, et toiduallergiat võivad põhjustada ka muud tegurid, näiteks nakkushaigused, perekonnas esinevad allergiad, toitumisharjumused raseduse ajal ja lapsepõlves ning kokkupuude saasteainetega siseruumide õhus.

Ent nad usuvad ka, et D-vitamiini vaegus ja järelikult sünnikuu „on oluline potentsiaalne riskitegur“ toiduallergiate väljakujunemisel.

Varasemates uuringutes on seostatud sünnikuud muude allergiliste seisunditega nagu astma, pidev hingeldamine ja dermatiit.

Uurijad rõhutasid siiski, et tulemused ei tähenda, et vanemad ei peaks püüdma allergiate vältimiseks suurendada laste vitamiinitarbimist.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada