Külmem ilm võib mõjutada eesnäärmevähi esinemissagedust

Külmem ilm võib mõjutada eesnäärmevähi esinemissagedust

Uuringu andmetel võib seda seletada külma kliima mõjuga saasteainetele.

Värskes uuringus leiti seos kuiva ja külma ilma ning eesnäärmevähi suurema esinemissageduse vahel, kirjutab HealthDay News.

Kuigi uurimus ei kinnita otsese seose olemasolu ilma ja eesnäärmevähi vahel, kahtlustavad teadlased siiski, et ilm võib mõjutada õhusaastet ja see võib omakorda hüppeliselt suurendada eesnäärmevähi esinemissagedust.

„Leidsime, et külmem ilm ja sademete vähesus olid eesnäärmevähiga tugevas korrelatsioonis,“ selgitas Idaho ülikooli teadlane Sophie St-Hilaire pressiteates. „Olgugi et me ei saa täpselt öelda, miks selline korrelatsioon eksisteerib, on suundumused kooskõlas meie eeldustega, võttes arvesse kliima mõju püsivate orgaaniliste saasteainete, sh taimekaitsevahendite sadestumisele, imendumisele ja lagunemisele.“

St-Hilaire uuris koos kolleegidega eesnäärmevähi esinemissagedust Ameerika Ühendriikides maakonna täpsusega, püüdes leida seoseid kohalike ilmastikutingimustega. Nad leidsid seose ja pakuvad välja, et see võib eksisteerida seetõttu, et jahe ilm aeglustab saasteainete lagunemist.

Uuringu taustateabe kohaselt ohustab eesnäärmevähk iga kuuendat meest. Uuringud näitavad, et see vähiliik esineb sagedamini põhjapoolkeral.

„Uuringu tulemused pakuvad välja täiendava hüpoteesi eesnäärmevähi esinemissageduse erinevuste kohta põhja- ja lõunapoolkeral. See hüpotees tugineb levinud oletusele, et põhjapoolsetel laiuskraadidel elavad inimesed kannatavad talvekuudel UV-kiirguse vähesuse tõttu D-vitamiini puuduse käes,“ märkis St-Hilaire. „Meie uuring viitab sellele, et lisaks UV-kiirgusega seotud D-vitamiini puudusele võivad eesnäärmevähi esinemissagedust oluliselt mõjutada ka ilmastikutingimused.“

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada